Reklama

Pamiątkowa tablica dla Wincentego Tomasiewicza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Pamiątkowa tablica dla Wincentego Tomasiewicza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden z najbardziej znanych mieszkańców Nurzyny doczeka się upamiętnienia. Już dziś po godz. 14. odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Wincentemu Tomasiewiczowi, żołnierzowi walczącemu w wojnie polsko-bolszewickiej oraz dowódcy okrętu ORP "Nurek".

Pamiątkowa tablica zawiśnie dziś na budynku kaplicy w Nurzynie. Poświęcona ona będzie Wincentemu Tomasiewiczowi, dowódcy okrętu ORP „Nurek”, żołnierzowi i wynalazcy, urodzonemu w tej podłukowskiej miejscowości. Pomysł uhonorowania jednego z najbardziej znanych mieszkańców Nurzyny powstał rok temu, podczas odsłonięcia podobnej pamiątki w parku miejskim w  Łukowie. Teraz Tomasiewicz doczeka się też upamiętnienia w miejscu urodzenia.

Zawieszenie tablicy poprzedzi msza święta, odprawiona w kaplicy w Dębowicy. Zaplanowano ją o godz. 14. Następnie, po odsłonięciu tablicy w sąsiedniej Nurzynie organizatorzy przygotowali część artystyczną wraz ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Na uroczystość zapraszają Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Nurzynie, rodzina Wincentego Tomasiewicza, radny gminy Trzebieszów Jan Mościcki oraz Zygmunt Celiński - wiceprzewodniczący Rady Miasta w Łukowie, który również pochodzi z Nurzyny. Wydarzeniu patronują poseł Krzysztof Głuchowski oraz senator Stanisław Gogacz.

Zobacz też: Pamiętali o Wincentym Tomasiewiczu

------------------------------

Wincenty Tomasiewicz
urodził się 27 marca 1899 roku w Nurzynie niedaleko Łukowa. Walcząc na frontach I wojny światowej, 8 sierpnia 1917 r. przeprowadziwszy akcję POW na Ukrainie dostał się do niewoli niemieckiej, skąd po kilkunastu miesiącach powrócił do Łukowa. Tutaj też  czynnie pracował jako instruktor Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, postanowił kontynuować swoją karierę wojskową. 18 listopada 1918 roku wstąpił no nowotworzonego Wojska Polskiego. Posiadając stopień sierżanta stacjonował też w Siedlcach i Białej Podlaskiej.

Wielokrotnie odznaczany za swoje osiągnięcia Tomasiewicz brał też aktywny udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Otrzymał m.in. zadanie zniszczenia toru kolejowego między Jelskiem a Bochatyczami na terenie dzisiejszej Białorusi. Po wojnie natomiast został wcielony do marynarki, gdzie służył do momentu wybuchu II wojny światowej. Pełniąc funkcję dowódcy okrętu ORP „Nurek” zginął pierwszego dnia kampanii wrześniowej w czasie nazistowskiego bombardowania. Wraz z nim poległo tego dnia jeszcze 15 marynarzy z jego załogi.

Ponadto jak donoszą źródła uzyskane w Centralnym Archiwum Wojskowym, Wincenty Tomasiewicz był też wynalazcą. W piśmie „Wiarus” z 1934 roku możemy przeczytać fragment poświęcony lokalnemu bohaterowi:

- W Polsce posiadamy aparaty ratownicze indywidualne (rodzaj sztucznych płuc), wzorowane na przyrządzie angielskim Davisa, jednakże znacznie ulepszone i praktyczniejsze w użyciu. Są one wynalazkiem chorążego marynarki wojennej Tomasiewicza, który zasłużył się już niejednokrotnie w dziedzinie w dziedzinie pracy podwodnej - Pismo Wiarus, nr 10/1934 (nr 43), s. 1017.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE