Reklama

Pamiątki po Marii Babskiej trafią do Woli Okrzejskiej?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Pamiątki po Marii Babskiej trafią do Woli Okrzejskiej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej nie zwalnia tempa i już planuje pozyskać kolejne pamiątki po nobliście. Być może w placówce już wkrótce pojawią się rzeczy należące w przeszłości do żony pisarza - Marii Babskiej.

Dopiero co udało się pozyskać „Listy z Afryki” Henryka Sienkiewicza, a już muzeum jego imienia przymierza się do kupna nowych pamiątek po pisarzu. W „oko” placówki z Woli Okrzejskiej wpadła m.in. walizka podróżna toaletowa Sienkiewicza, z zestawem szklanych pojemników z srebrnymi pokrywkami, a także szereg przedmiotów należących do Marii Babskiej, żony pisarza.

- Wierzymy, że te pamiątki służyć będą następnym pokoleniom, jako dziedzictwo kultury, spuścizny po Henryku Sienkiewiczu i epoce w której żył i tworzył. (…) Dlatego w potrzebie - zachęcamy do współpracy i współudziału w przedsięwzięciu, nawet w symboliczny sposób - zachęca do zaangażowania na rzecz pozyskania nowych pamiątek dyrektor muzeum Maciej Cybulski.

Muzeum ma okazję zakupić laskę żony noblisty, kałamarz, zestaw akcesoriów do papiery oraz pióro Marii Babskiej. Do kupienia jest też portmonetka. Każda z pamiątek posiada znaki własnościowe Henryka Sienkiewicza i jego małżonki.

Wśród pamiątek, o które zabiega placówka jest też około 30 książek i albumów pochodzących z biblioteki Henryka Sienkiewicza z podpisami i pieczęciami własnościowymi oraz dedykacjami.

- To wspaniałe źródło wiedzy o autorze i jego zainteresowaniach. Źródło z którego korzystał w trakcie pracy pisarskiej. Warto nadmienić iż księgozbiór jest w doskonałym stanie zachowania, obejmującym dzieła wydane także w XVIII wieku - dodaje dyrektor.

Czy Muzeum Henryka Sienkiewicza pozyska nowe pamiątki po nobliście?  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE