reklama

Ostatnia droga Antoniego Dołegi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Ostatnia droga Antoniego Dołegi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNajdłużej ukrywający się w Polsce Żołnierz Wyklęty udał się na zasłużony spoczynek. W niedzielę 19 listopada w Trzebieszowie odbył się pogrzeb Antoniego Dołęgi ps. "Kulawy Antek" i "Znicz". Uroczystość zorganizowano z pełnym ceremoniałem wojskowym.

Przedstawiciele Prezydenta, Rady Ministrów, parlamentarzyści, samorządowcy, a przede wszystkim rodzina, środowiska kombatanckie i okoliczni mieszkańcy wzięli udział w ceremonii pogrzebowej najdłużej ukrywającego się w Polsce żołnierza antykomunistycznego podziemia, chor. Antoniego Dołęgi ps. „Znicz” lub „Kulawy Antek”. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w samo południe 19 listopada w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, a poprzedziła je modlitwa różańcowa w Gminnym Ośrodku Kultury.

Organizatorami ceremonii pogrzebowej byli Społeczny Komitet Upamiętnienia Antoniego Dołegi oraz rodzina żołnierza, którzy otrzymali wsparcie od Gminy Trzebieszów i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. We mszy odprawionej przez ordynariusza siedleckiego bpa. Kazimierza Gurdy przemówienia wygłosili Anna Maria Anders - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Jan Józef Kasprzyk - szef UkiOR. Odczytano też okolicznościowe listy od Prezydenta Andrzeja Dudy i Premier Beaty Szydło.

Szczątki zmarłego, ukrywającego się w przeszłości przed władzą ludową, spoczęły obok jego towarzyszy broni, na cmentarzu parafialnym w Trzebieszowie. W ostatniej drodze Antoniemu Dołędze towarzyszyli licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Trzebieszów, powiatu łukowskiego i sąsiednich oraz poczty sztandarowe i przedstawiciele armii. Ku jego czci oddano m.in. salwę honorową.

-----------

Antoni Dołega urodził się w 1915 r. na Farfaku, będącym dziś częścią Łukowa. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, w 1944 r. został wcielony do 2. Armii Wojska Polskiego. Po zakończeniu II wojny światowej, nie złożył broni i działał w łukowskim oddziale WiN. W 1951 r. przejął dowodzenie nad lokalną organizacją i organizował akcje zbrojne przeciwko agentom UB. Represje ze strony władzy ludowej doprowadziły do wykruszenia się żołnierzy antykomunistycznego podziemia, lecz Dołęga ukrywał się przed komunistami do końca życia. Ukrywany przez zaufanych gospodarzy przez lata, zmarł w 1982 r. i został pochowany w konspiracji. W 2014 r. jego rodzinie udało się natrafić na ślad pochówku swojego przodka. Trzy lata później, 13 czerwca 2017 r. szczątki Dołęgi ekshumowano w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Teraz uznawany za najdłużej ukrywającego się Żołnierza Wyklętego w Polsce oraz ostatniego partyzanta antykomunistycznego ruchu oporu w Europie chor. Antoni Dołęga udał się na zasłużony spoczynek.

Zobacz też:



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE