Reklama

Reklama

Od września nie będą uczyć. Zwolnienia wśród nauczycieli

Opublikowano: pon, 26 cze 2017 08:37
Autor: | Zdjęcie: Internet

Od września nie będą uczyć. Zwolnienia wśród nauczycieli - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Związek Nauczycielstwa Polskiego bije na alarm. Od września wielu nauczycieli straci pracę. Jak sytuacja wygląda w województwie lubelskim i powiecie łukowskim?

Reklama

Reforma edukacji od miesięcy wzbudza ogromne emocje i obawy. Wśród poruszanych przez nauczycieli tematów są nie tylko zmiany w podstawie programowej, ale także duże zagrożenie utratą pracy.

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego na terenie całej Polski pracę straci ponad 9 tys. pedagogów. Niektórzy otrzymali wypowiedzenia, inni zdecydowali się przejść na świadczenia kompensacyjne, a jeszcze innym nie przedłużono umowy o pracę. Związkowcy przyczyny widzą w niżu demograficznym oraz reformie oświaty. 

O sytuacji w województwie lubelskim, a szczególnie w powiecie łukowskim, rozmawialiśmy z prezesem Okręgu Lubelskiego ZNP Adamem Sosnowskim.

W województwie lubelskim 427 osób otrzymało pismo mówiące o propozycji rozwiązania stosunku pracy, 262 osoby zadeklarowały wolę przejścia na emeryturę, 84 osoby wyraziły chęć przejścia na świadczenia kompensacyjne, 50 nauczycieli przejdzie w stan nieczynny, a 427 młodym nauczycielom nie przedłużono umowy o pracę. Zwolnienia dotknęły także pracowników administracji i obsługi. Mowa tu o 115 osobach - powiedział Adam Sosnowski.

Jedni nauczyciele pracę stracili, innym została ograniczona ilość godzin. W naszym województwie będzie to dotyczyło 1461 nauczycieli, z czego 118 otrzymało propozycję pracy w wymiarze niespełna połowy etatu.

Jak na tle województwa wygląda powiat łukowski? Do tej pory 9 nauczycieli otrzymało wypowiedzenie, 25 zadeklarowało chęć przejścia na emeryturę, 3 na świadczenia kompensacyjne, a 9 młodym pedagogom nie przedłużono umowy o pracę. 72 nauczycieli będzie miało ograniczony etat, w tym 3 do wymiaru niespełna połowy etatu.

Znane mi są przypadki nauczycieli, np. geografii, biologii czy chemii, gdzie dla uzbierania etatu trzeba będzie jeździć po pięciu szkołach. Jest także nauczycielka historii, która będzie jeździła 65 km, by pracować 6 godzin w tygodniu – dodaje Sosnowski.  

Na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie znajdują się informacje na temat wolnych miejsc pracy, ale jak powiedział nam prezes lubelskiego oddziału ZNP, są to pojedyncze godziny. Sytuacja zatrudnienia nauczycieli będzie ulegała zmianie. Wciąż do końca nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja naboru uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.