Reklama

Od stycznia zmiany w płatności składek

Opublikowano:
Autor:

Od stycznia zmiany w płatności składek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy przedsiębiorca już niedługo dostanie od ZUS informację o indywidualnym numerze rachunku składkowego. Jak zapewnia ZUS - od stycznia opłacanie składek będzie wygodniejsze i prostsze.

Każdy przedsiębiorca od nowego roku będzie miał swój własny numer rachunku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, na który będzie płacił łączną kwotę składek za dany miesiąc jednym przelewem. Dziś każdy płatnik musi co miesiąc wykonać co najmniej trzy przelewy, żeby uregulować składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i inne fundusze. Musi przy tym poprawnie wskazać w formularzu przelewu wiele danych, m.in. NIP i numer deklaracji rozliczeniowej. Drobny błąd może spowodować, że wpłata nie zaksięguje się prawidłowo. ZUS prowadzi wtedy postępowanie wyjaśniające, żeby składki trafiły tam gdzie trzeba.

31 grudnia dotychczasowe rachunki ZUS zostaną zamknięte. Od 1 stycznia składki będzie można opłacić wyłącznie na swój indywidualny rachunek składkowy. Dlatego Zakład już od października rozpocznie wysyłkę listów poleconych w tej sprawie, żeby do końca roku każdy przedsiębiorca poznał swój numer rachunku. Warto sprawdzić, czy przedsiębiorcy podali w ZUS aktualny adres do korespondencji, by informacja trafiła do odbiorcy.  

Jak będzie skonstruowany numer? Numer będzie zawierał ciąg cyfr identyfikujących ZUS, czyli 60000002026. Natomiast ostatnie dziesięć cyfr będzie identyczne z numerem NIP danego przedsiębiorcy. Informacje na temat eSkładki i nowych zasad rozliczeń z ZUS, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, można znaleźć także na stronie www.zus.pl/eskladka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE