Reklama

Obwodnica Łukowa. Przetarg za trzy lata, a Ministerstwo nie zna nawet przebiegu

Opublikowano:
Autor:

Obwodnica Łukowa. Przetarg za trzy lata, a Ministerstwo nie zna nawet przebiegu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Infrastruktury nie wykorzystało szansy na rozwianie wątpliwości co do przebiegu dużej obwodnicy Łukowa. Wciąż na tapecie jest przebudowa 3,7 kilometra małej obwodnicy i uczynienia z niej łącznika między krajówkami.

Ten wariant nikogo w Łukowie nie zadowala. Ani władz miasta, ani powiatu. A już na pewno nie zadowala kierowców. 


Ponad miesiąc zajęło resortowi przygotowanie odpowiedzi na cztery krótkie pytania, które redakcje "Wspólnoty"  oraz Łukow24.pl wysłała do biura prasowego Ministerstwa Infrastruktury 15 kwietnia. Termin nie był przypadkowy ponieważ kilka dni wcześniej - 10 kwietnia zakończyły się konsultacje ws. rządowego programu budowy 100 obwodnic. Na Lubelszczyźnie zakłada on realizację siedmiu projektów, w tym dużej obwodnicy Łukowa. 

Szymon Huptyś rzecznik prasowy resortu w mejlu, który otrzymaliśmy 19 maja nie potrafił wskazać, który z wariantów przebiegu obwodnicy miałby zostać ostatecznie przyjęty. Nie wie, lub nie chce ujawnić kiedy taka decyzja zapadnie. To dwa kluczowe pytania, które wysłaliśmy do Ministerstwa. - Kwestie dotyczące parametrów technicznych drogi oraz jej przebiegu będą przedmiotem szczegółowych i prac przygotowawczych. Opracowana zostanie niezbędna dokumentacja oraz przeprowadzony proces wariantowania przebiegu drogi - pisze przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.  

Małą miałaby się stać dużą 

Przypomnijmy. Lektura załącznika do uchwały rady ministrów ws. programu budowy 100 obwodnic nie pozostawia złudzeń. Widnieje tam zapis, że obwodnica Łukowa ma mieć... 3,7 kilometra. To tyle samo, co dziś ma tzw. "mała obwodnica" wybudowana etapami przez samorząd powiatowy. O sprawie jako pierwszy publicznie zaczął mówić burmistrz Piotr Płudowski. Gospodarz miasta w rozmowie ze "Wspólnotą" przyznaje, że kiedy dowiedział się o sprawie, od razu wykonał telefon do Ministerstwa Infrastruktur. - Stamtąd odesłano mnie do lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ponieważ to Dyrekcja dostarczała materiały i propozycje resortowi - opowiada Płudowski. W GDDKiA burmistrz przez telefon miał usłyszeć, że proponowane 3,7 km to nie żart.

 - Potem w  rozmowie z panem Zbigniewem Szepietowskim, zastępcą dyrektora, usłyszałem, że oni planują przejąć tzw. małą obwodnicę  i ją przebudować, aby spełniała odpowiednie parametry (ciąg ulic: Aleje Kaczorowskiego, Aleje Kaczyńskich i Aleje Wojska Polskiego - dod. red.) - tłumaczył w kwietniu na łamach "Wspólnoty" Płudowski.

Przetarg na budowę obwodnicy ma zostać ogłoszony w 2023 roku 

Więcej w papierowym wydaniu Wspólnoty Łukowskiej 26 maja.  


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE