Reklama

O wyklętych po raz drugi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane przez Muzeum Regionalne w Łukowie

O wyklętych po raz drugi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O żołnierzach wyklętych ziemi łukowskiej usłyszeli uczniowie łukowskich szkół. Konferencja odbyła się 10 kwietnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.

,,Wyklęci – Niepokonani Ziemi Łukowskiej” to temat konferencji historycznej, która 10 kwietnia w auli I LO w Łukowie zgromadziła uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Historię lat powojennych przybliżyła uczniom dr Justyna Dudek z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Lublin. Podobnie jak w szkole w Radoryżu Smolanym, wygłosiła wykład „Podziemie antykomunistyczne w latach 1944 – 1956 na Lubelszczyźnie”. Później Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego Tadeusz Brzozowski opowiedział kilka historii z terenu naszego powiatu, m. in. o ataku na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego przeprowadzony z sukcesem przez Juliana Wocha „Białego” w dniu 24 stycznia 1946 r. oraz o bezprecedensowo długim ukrywaniu chor. Antoniego Dołęgi ps. „Kulawy Antek” przez mieszkańców gminy Trzebieszów.

Podczas konferencji ogłoszony został konkurs wiedzy o żołnierzach niezłomnych. Najbardziej aktywna młodzież otrzymała nagrody ufundowane przez lubelski oddział IPN oraz Powiat Łukowski. Konferencji towarzyszyła także wystawa prac chor. Antoniego Dołęgi oraz fotografii żołnierzy WiN obwód Łuków. Autorem wystawy jest Ronald Werelich, natomiast za opracowanie graficzne odpowiadał Robert Wysokiński.

Konferencję zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin, Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego Tadeusz Brzozowski, I Liceum Ogólnokształcące w Łukowie oraz Muzeum Regionalne w Łukowie.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE