Reklama

O ile wzrosną renty i emerytury?

Opublikowano:
Autor:

O ile wzrosną renty i emerytury? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najniższe emerytury i renty wzrosną od marca do 1000 złotych brutto, choć nie dla każdego. Pozostali mogą liczyć na coroczną waloryzację świadczeń.

Od 1 marca wzrosną kwoty minimalnych gwarantowanych świadczeń. Emerytura minimalna wyniesie 1000 zł brutto, pod warunkiem, że emeryt wypracował odpowiedni staż ubezpieczeniowy. W przypadku mężczyzn ten staż wynosi zawsze 25 lat, a dla kobiet – od 20 do 22 lat. Do 1000 złotych brutto wzrośnie także renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Natomiast osoba pobierająca rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy może liczyć na minimum 750 zł brutto.

Od marca wszystkie emerytury i renty, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czeka waloryzacja. Co ważne, kwota podwyżki wynikająca z waloryzacji, nie może być niższa niż 10 zł brutto dla większości emerytur, rent rodzinnych i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy minimalna podwyżka wyniesie 7,5 zł brutto, a dla emerytur częściowych – 5 zł brutto. Gwarancja minimalnej podwyżki nie obejmuje jednak emerytur i emerytur częściowych, które na koniec lutego wynosiły mniej niż 882,56 zł.

Od marca dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 209,59 zł brutto.

Waloryzacja i podwyższenie świadczeń do nowych kwot minimalnych odbywa się z urzędu. To znaczy, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku. Każda osoba pobierająca świadczenie z ZUS dostanie w najbliższym czasie decyzję z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia.

Szczegółowe informacje o tegorocznej waloryzacji oraz kwotach minimalnych świadczeń można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE