Reklama

Reklama

O herbie i królewskiej historii Łukowa

Opublikowano: pt, 29 wrz 2017 13:55
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

O herbie i królewskiej historii Łukowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w Urzędzie Miasta w Łukowie odbyło się spotkanie z dr. hab. Henrykiem Seroką. Naukowiec przedstawił przygotowane projekty i przybliżył królewską historię miasta.

Reklama

Przywileje króla Władysława II Jagiełły przyczyniły się do rozwoju miasta. I to symbole związane m.in. z tą postacią, jak i króla Zygmunta Starego, zostały umieszczone na projektach autorstwa Henryka Seroki. Królewską koronę znaną z portretów zyska łukowski niedźwiedź.

Podczas dzisiejszego spotkania historyk zaprezentował nieznane dotąd i nie publikowane nigdzie fragmenty dokumentów z XV i XVI w. Potwierdzają one chociażby istnienie w Łukowie zamku królewskiego, który spłonął w 1534 roku.

Obecni na dzisiejszym spotkaniu mogli nie tylko wysłuchać ciekawej lekcji historii, ale także zobaczyć projekty herbu, sztandaru, łańcucha dla Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta, flagi, pieczęci oraz odznaki honorowej przyznawanej przez Radę Miasta.

Temat herbu powraca po kilku latach. Zaczęło się w 2008 roku. Wówczas rozpoczęto prace zmierzające do dostosowania herbu Łukowa do wymagań heraldycznych. Projekt z 2009 roku zyskał wstępną pozytywną ocenę Komisji Heraldycznej, lecz dalsze kroki nie zostały poczynione. Temat powrócił, gdy na marcowej sesji Rady Miasta radny Piotr Płudowski zapytał o to, czy przy okazji prac nad statutem, nie warto ponownie zająć się sprawą herbu.

Dziś projekty już są. Radni na spotkaniach komisji będą decydowali, która wersja zostanie wybrana. Wówczas oceni je Komisja Heraldyczna. W przypadku uzyskania pozytywnej opinii, będzie można przystąpić do sporządzenia projektu uchwały w sprawie ustanowienia herbu, flagi itd.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.