Reklama

Reklama

O czym muszą pamiętać osoby chore na cukrzycę? Dlaczego dieta jest tak istotna?

Opublikowano: czw, 12 paź 2017 07:57
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

O czym muszą pamiętać osoby chore na cukrzycę? Dlaczego dieta jest tak istotna? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Cukrzyca jest przypadłością, jaka dotyka coraz więcej osób. W przypadku tej choroby istotna jest świadomość pacjentów, dzięki której wiedzą oni lepiej, jak postępować na co dzień. W ten sposób można mieć duży wpływ na swoje samopoczucie oraz lepszy stan zdrowia. O czym trzeba wiedzieć?

Reklama

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Dzieje się tak, kiedy insulina produkowana przez trzustkę nie spełnia swojej funkcji, czyli nie obniża tak, jak powinna wspomnianej glukozy. Nieleczona cukrzyca może mieć bardzo groźne konsekwencje, bowiem utrzymująca się hiperglikemia może być przyczyną uszkodzeń różnych narządów. Może dojść do zaburzeń czynności, czy różnych niewydolności na przykład oczu, serca, nerek, czy choćby nerwów.

Występują różne odmiany cukrzycy. Należy mieć świadomość, że nie powinno się bagatelizować tej przypadłości i znajdowanie się pod stałą kontrolą lekarza jest niezbędne, aby stan zdrowia był stabilny. Natomiast kolejną ważną kwestią jest również samo odżywianie, dlaczego tak ważna jest dieta w cukrzycy?

Dlaczego musimy zwrócić uwagę na to, co jemy?

Gdy chodzi o przypadłość, jaką jest cukrzyca dieta odgrywa tutaj ważną rolę. Oczywiście istotne są wizyty u lekarza, jak również odpowiednie leki, natomiast zmiana trybu życia na zdrowszy jest czymś ogromnie pożądanym. Ważne jest, aby utrzymać stężenie glukozy we krwi w takim przedziale, jaki jest odpowiedni dla człowieka zdrowego. W ten sposób zmniejszyć można ryzyko powikłań, które jest bardzo wysokie w przypadku osób zmagających się z cukrzycą. Ustalenie odpowiednich dawek leku jest istotne, natomiast jeśli będziemy się źle odżywiać, bardzo trudno będzie unormować poziom glukozy oraz utrzymać ją na jednym poziomie. Trzeba mieć tego świadomość.

Jakich zasad żywieniowych muszą przestrzegać cukrzycy?

Dieta przy cukrzycy wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku ważnych zasad. Istotne jest, aby się nie przejadać i nie spożywać więcej pokarmów, aniżeli potrzebne jest nam do zaspokojenia głodu. Wszelkie nadwyżki wpływają choćby na zwiększenie masy ciała. W konsekwencji potrzebujemy większych dawek leków. Trzeba unormować przyjmowanie posiłków, jeść o tych samych porach, przy okazji przyjmowania stałych leków. Konieczne jest unikanie potraw tłustych, a także tych, zawierających duże ilości soli. Wykluczyć z jadłospisu należy słodycze oraz alkohol. Natomiast wyroby z białej mąki warto zastąpić produktami na bazie tej razowej.

Mimo powyższych zasad osoba chora na cukrzycę musi nauczyć się robić posiłki urozmaicone oraz przyrządzane w sposób zdrowy. Wszak nieodpowiednia obróbka termiczna, szczególnie smażenie na tłuszczu może zamienić każdy zdrowy produkt w niezdrowy. Więcej na temat cukrzycy oraz diety można znaleźć na: http://natrawienie.pl/cukrzyca-dieta-ktora-zmniejszy-poziom-cukru/.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.