Reklama

Nowy herb Łukowa pod koniec kwietnia?

Opublikowano:
Autor:

Nowy herb Łukowa pod koniec kwietnia? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości "Jesteśmy przygotowani z dokumentami dotyczącymi heraldyki" - oznajmił na sesji Rady Miasta burmistrz Dariusz Szustek. Czy wysłużonego "misia" czeka więc lifting?

Wiele wskazuje na to, że nasze miasto już za miesiąc będzie miało nowe insygnia. Dotychczasowy herb Łukowa zastąpi nowi wizerunek „misia”. O finiszu prac związanych z ustanowieniem w naszym mieście nowych symboli poinformował na sesji Rady Miasta 29 marca burmistrz Dariusz Szustek.

Skąd jednak konieczność zmiany utartego w świadomości społecznej wizerunku niedźwiedzia? Okazuje się, że pochodzący z lat 20. ubiegłego wieku i potwierdzony uchwałą Rady Miasta z 2003 roku herb nie spełnia norm heraldycznych, o czym wielokrotnie mówiła część mieszkańców miasta, ekspertów i samorządowców.

Temat zmiany „misia” na nowego pojawił się w opinii publicznej już w 2008 roku. W 2011 roku przedstawiono nawet pierwsze projekty graficzne zastępujące wysłużony już wizerunek miejskiego niedźwiedzia, lecz pomysł nie został „podchwycony” przez ówczesną Radę Miasta. O konieczności zmiany herbu Łukowa na spełniający zasady heraldyczne zaczęto na nowo mówić także w 2017 roku przy rozpoczęciu prac nad nowym Statutem Miasta. Apelował o to m.in. radny Piotr Płudowski, który proponował zgranie prac nad obydwiema kwestiami.

Dziś - jak zasugerował na ostatniej sesji burmistrz miasta D. Szustek - prace te są na ukończeniu, a Miasto być może już pod koniec kwietnia wzbogaci się o nowe insygnia. Urzędnicy posiadają projekty graficzne herbu, flagi, sztandaru, pieczęci oraz łańcucha Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta Łuków autorstwa dr Henryka Seroki, specjalisty z zakresu heraldyki UMCS w Lublinie. Na dniach do magistratu ma też trafić ostateczna opinia działającej przy MSWiA Komisji Heraldycznej, dająca zielone światło do ustanowienia nowych insygniów. Ponadto jak informował na sesji Naczelnik Wydziału Organizacyjnego UM w Łukowie Waldemar Siurek, Miasto będzie mogło też - za zgodą Kancelarii Prezydenta RP - nadawać odznaki „Za Zasługi dla Łukowa”.

Nowy niedźwiedź będzie obowiązywał wtedy, gdy decyzję w tej sprawie - po uzyskaniu wszelkich zgód - podejmie Rada Miasta. Po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, nowe wzory staną się obowiązującymi symbolami naszego Miasta. Czy stanie się to na koniec kwietnia?UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE