Reklama

Nowy budżet, ale z kredytami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Nowy budżet, ale z kredytami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 114 mln dochodów i 121 mln wydatków to główne założenia budżetu Powiatu Łukowskiego na 2018 rok. W czasie wczorajszej sesji Rady Powiatu radni 15 głosami ?za? i 6 wstrzymującymi się, zadecydowali o finansach w samorządzie.

21 grudnia odbyła się sesja Rady Powiatu Łukowskiego, na której przyjęta została uchwała budżetowa na 2018 rok. Głosowanie poprzedziła dyskusja oraz wymiana poglądów koalicji i opozycji na temat powiatowej kasy. O ile wszyscy radni zgodnie opowiadali się za zapisanymi w projekcie uchwały przyszłorocznymi inwestycjami, o tyle różnice uwidoczniło źródło ich finansowania. W przyszłorocznym budżecie zapisano zaciągnięcie kredytu w wysokości 10 mln zł na pokrycie deficytu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek. Planowane zadłużenie samorządu na koniec 2018 roku to 49,8 mln złotych.

Głosowanie na budżetem poprzedziła długa, pełna wzajemnych uwag dyskusja. W blisko półgodzinnym wystąpieniu radny Krzysztof Fornal przekonywał, że Powiat zbliża się do psychologicznej granicy 50 mln zł zadłużenia. Zarzucił rządzącym „chocholi taniec”, czyli niewystarczające jego zdaniem reagowanie na dziurę w kasie.

Przeciwne zdanie o budżecie mieli członkowie rządzącej powiatem koalicji. Karol Ciołek, Władysław Karaś i Andrzej Soćko przekonywali że projekt przyszłorocznej uchwały finansowej opiewa na najwyższe kwoty w historii tego samorządu. Zgodnie twierdzili, że w obecnych realiach finansowych nie można mimo wszystko zapominać o inwestycjach.

A inwestycją wpisaną w przyszłoroczny budżet powiatu jest przede wszystkim budowa III etapu tzw. małej obwodnicy Łukowa. Wykonanie 900-metrowego odcinka łącznie czteropasmowej drogi zlokalizowanej między ulicami Świderską i Radzyńską ma kosztować 13,2 mln złotych. 8,7 miliona ma kosztować modernizacja warsztatów przy Zespole Szkół nr 1 w Łukowie, a półtora miliona budowa mostu w Ciechominie w gminie Wola Mysłowska. Wykonane też będą remonty drogowe (m.in. na ul. Popiełuszki w Łukowie, w Ławkach oraz Klimkach, czy między Krzówką a Konorzatką) i wiele pomniejszych inwestycji, chociażby z zakresu termomodernizacji budynków zarządzanych przez powiat.

Ostatecznie budżet powiatu łukowskiego na 2018 rok został przyjęty 15 głosami „za” i 6 wstrzymującymi się od głosu. W ten sposób głosowała niemal cała opozycja: Henryk Tymosz, Krzysztof Fornal, Krzysztof Woliński, Grzegorz Kocielnik, Krzysztof Tymoszuk oraz Henryk Lipiec.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE