Ministerstwo Środowisko wprowadziło zmiany w zasadach segregowania odpadów. Od 1 lipca będą dzielone na cztery główne frakcje: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz bio. Samorządy mają jednak czas na wprowadzenie zmian.
W niektórych miejscach nowe przepisy niczego nie zmieniają, ponieważ funkcjonuje tam podział na cztery frakcje. Nie wszędzie jednak tak jest. Zgodnie z nowymi przepisami papier powinniśmy wyrzucać do niebieskiego pojemnika, metale i tworzywa sztuczne do żółtego, szkło do zielonego, a bio do brązowego.

Na dostosowanie się do nowych przepisów samorządy mają 5 lat. Wymiany pojemników, tam gdzie nie zostało to uczynione, należy dokonać maksymalnie do 30 czerwca 2022 roku. Umowy, które zostały przez samorządy zawarte zanim w życie weszły nowe przepisy, wciąż obowiązują. Ta, zawarta przez Miasto Łuków z firmą odbierającą odpady obowiązuje do końca 2019 roku. Dlatego też, jak powiedziała nam naczelnik referatu gospodarki odpadami komunalnymi Małgorzata Fejtko:
W tej chwili nie wprowadzamy żadnych zmian. Gdybyśmy chcieli dostosowywać się w tym momencie, musielibyśmy umowę aneksować lub rozwiązać. Nie sposób jest nałożyć na firmę obowiązku dostarczenia nowych pojemników w tej samej cenie.
Do 31 grudnia tego roku wszystkie pojemniki na odpady muszą być jednak odpowiednio oznakowane. Ministerstwo dopuszcza pewne odstępstwo. W przypadku gdy pojemniki mogą obniżać walory estetyczne przestrzeni publicznej, w której się znajdują, w szczególności w miejscach o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym, można pokryć je tylko w części odpowiednim kolorem, jednak nie mniejszej niż 30% zewnętrznej, całkowitej powierzchni pojemnika, w sposób widoczny dla korzystających z pojemników – czytamy na stronie ministerstwa.