Reklama

Nowe książki w muzeum Sienkiewicza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Nowe książki w muzeum Sienkiewicza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pozyskało kolejne eksponaty do swoich - bogatych już - zbiorów. Dzięki wsparciu Powiatu Łukowskiego, placówka wzbogaciła się o 32 książki pochodzące z biblioteki noblisty.

Znaczna część pozyskanych woluminów to dzieła wydane w XVIII wieku. Turyści, którzy odwiedzą muzeum w Woli Okrzejskiej, będą mogli teraz zobaczyć m.in. „Chronologię królów i książąt polskich” z 1769 roku. Jak dodaje dyrektor placówki Maciej Cybulski, książka ta mogła służyć pisarzowi w jego pracy nad powieściami historycznymi. Natomiast najstarszy pozyskany eksponat stanowi dzieło Giovanniego Boccaccio z 1589 roku.

- Książki zawierają pieczęcie pisarza, biblioteki w Oblęgorku, dedykacje oraz wpisy własnościowe m.in. teścia pisarza z pierwszego małżeństwa Kazimierza Szetkiewicza, będącego jednym z pierwowzorów postaci Zagłoby w Trylogii. Nie brakuje również klasycznych dzieł literatury włoskiej, francuskiej czy polskiej -
mówi Maciej Cybulski.

- Pewną ciekawostkę stanowią przepowiednie Michela Nostradamusa oraz album z litografiami prezentującymi zabytki Włoch w XIX wieku - dodaje.

Kupno nowych pamiątek do muzeum było możliwe dzięki wsparciu Powiatu Łukowskiego, w tym starosty Dariusza Szustka. Księgozbiór Henryka Sienkiewicza został zniszczony w dużej części czasie II wojny światowej przez żołnierzy niemieckich. Książki, które wówczas ocalały, zostały też rozproszone wraz z nadejściem Armii Czerwonej. Obecnie zachowała się stosunkowo niewielka część z bogatego dorobku zgromadzonego przez Henryka Sienkiewicza. Tym bardziej ważne, że część książek będzie można oglądać właśnie w miejscu urodzenia noblisty.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE