Reklama

Niebieski wieloryb - kurator oświaty ostrzega

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja / vk.com

Niebieski wieloryb - kurator oświaty ostrzega - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedni uważają to za mało śmieszny żart, inni za fakt, który zagraża bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Przed grą internetową \'Niebieski wieloryb\' przestrzega lubelska kurator Teresa Misiuk, pisząc do dyrektorów wszystkich szkół.

Ostatnie dni przyniosły niepokojące informacje na temat gry internetowej, która przyszła do naszego kraju zza wschodniej granicy. „Niebieski wieloryb”, bo o niej tu mowa, to gra polegająca na codziennym wykonywaniu zadań. Najbardziej niepokojące jest to, jakie zadania grającym każe wykonywać „opiekun”. Wśród zadań np. nakaz spacerowania po torach, wycinanie na ciele kształtu wieloryba czy skok z wysokiego budynku.

Wczoraj pojawiły się doniesienia o pierwszych ofiarach gry. Miały one mieć miejsce w powiecie kraśnickim. O potwierdzenie tych informacji zapytaliśmy rzecznika Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku asp. sztab. Janusza Majewskiego.  

Na chwilę obecną do naszej komendy nie wpłynęła żadna informacja na ten temat. Kuratorium także nie informowało o tego typu zdarzeniach. Jesteśmy na etapie sprawdzania tych doniesień medialnych. Warto jednak uczulać rodziców, by zwracali uwagę na swoje dzieci – dodał.  

Tego samego zdania jest dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łukowie Zofia Skrzymowska, która, jak inni dyrektorzy placówek w województwie lubelskim otrzymała list z Kuratorium Oświaty w Lublinie.  

Bądźmy zainteresowani tym, co robią nasze dzieci. Stawiajmy granice w korzystaniu z nowoczesnych technologii. Zwracajmy uwagę na to czy nasze dzieci zachowują się w naturalny sposób – apeluje Z. Skrzymowska.    

Ostrzeżenie przed niebezpieczną grą otrzymali także wszyscy dyrektorzy szkół oraz, za pośrednictwem dziennika elektronicznego, nauczyciele i rodzice.  

Oto treść komunikatu kurator Teresy Misiuk:  

Pragnę zwrócić Państwa uwagę na niebezpieczną grę NIEBIESKI WIELORYB, która powstała i jest popularna wśród dzieci i młodzieży w Rosji a dotarła także do Polski. Polega ona na tym, że uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania. Codziennie przez 50 dni otrzymują jedno ustalone zadanie, które polega m.in. na samookaleczeniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu w internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych niebezpiecznych zadań, zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatnim, pięćdziesiątym dniu, uczestnik otrzymuje zadanie skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło (jak podają różne źródła) blisko 200 dzieci. Niestety, można spodziewać się, iż gra będzie docierać do coraz większej liczby dzieci również w Polsce, które są podatne na tego rodzaju manipulacje. W związku z powyższym proszę o niezwłoczne podjęcie stosownych działań służących zapoznaniu nauczycieli, uczniów i rodziców z zagrożeniem, jakie wiąże się z ww. grą. Jednocześnie uprzejmie proszę o przekazywanie wszelkich informacji związanych z przedmiotową sprawą w celu możliwości podjęcia wspólnych działań w tym zakresie.

Dziś w Lublinie o godzinie 12.00 odbędzie się konferencja prasowa Kurator Oświaty Teresy Misiuk. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE