Reklama

Nazwy ulic do zmiany. Są już propozycje nowych nazw

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Nazwy ulic do zmiany. Są już propozycje nowych nazw - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Lucjana Szenwalda, Leona Kruczkowskiego i Armii Ludowej - tak już wkrótce nie będą się nazywały ulice na terenie naszego miasta. Wszystko za sprawą ustawy, która zabrania propagowania komunizmu. Są już pierwsze propozycje nowych nazw.

W ubiegłym roku podjęta została ustawa zakazująca propagowanie komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Samorządy, zgodnie z tą ustawą, miały rok na wprowadzenie zmian w nazewnictwie. Czas mija z początkiem września. Jeśli Rada Miasta tego nie uczyni, wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, którym nada nazwy łukowskim ulicom.  

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję o zmianie nazw trzech ulic w Łukowie: Lucjana Szenwalda, Leona Kruczkowskiego i Armii Ludowej. Już teraz pojawiło się jednak pytanie o to kto poniesie koszty wymiany dokumentów. Zgodnie z zapewnieniami władz miasta kosztami nie zostaną obciążeni mieszkańcy. Jak powiedział nam sekretarz miasta Ryszard Szczygieł:  

Zgodnie z ustawą zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów. Nie ma więc konieczności ich wymieniania dopóki nie upłynie ich data ważności. Nie będzie też problemu z dostarczeniem korespondencji, ponieważ Urząd Pocztowy będzie o zmianach poinformowany. Wszelkie zmiany, jakich muszą dokonać przedsiębiorcy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są bezpłatne.  

Przedsiębiorców będą czekały jednak wydatki związane z wymianą druków, pieczątek, szyldów czy banerów.   Pojawia się jednak pytanie: kto nowe nazwy wymyśli. Swoje propozycje mieszkańcy mogą zgłaszać do Biura Rady. Sugestie przyjmują także radni z okręgów, gdzie nazwy ulic będą zmieniane, czyli Zygmunt Celiński, Andrzej Skwarek i Leonard Baranowski. Jak powiedział nam sekretarz R. Szczygieł:  

Do radnych pierwsze sugestie już trafiają. To np. propozycja, by jedną z ulic nazwać ulicą bp. Jana Mazura czy ks. Zdzisława Peszkowskiego. Zanim do faktycznej zmiany nazwy dojdzie, propozycji będzie więcej. My będziemy o tym Państwa informowali.  

W tym miejscu warto przypomnieć, że to nie jest pierwsza zmiana nazw ulic w naszym mieście. W 1997 roku radni podjęli decyzję o zmianie nazw ośmiu ulic. To wówczas dzisiejsze osiedle Unitów Podlaskich zyskało swoją nazwę. W miejsce ulicy Byłych Więźniów Politycznych powstała ulica Jana Pawła II, a ul. Ludwika Waryńskiego stała się ul. Stefana Zdanowskiego. 20 lat temu z mapy miasta zniknęła ulica Manifestu Lipcowego (dziś – Stefana Lewickiego), Mariana Buczka (dziś – Janiny i Antoniego Tryboniów), 22 Lipca (dziś – Jana Korczaka), Gwardii Ludowej (dziś – gen. Władysława Sikorskiego) i Aleksandra Puszkina (dziś – ks. Jerzego Popiełuszki).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE