Reklama

Nazwa dla ronda w Gręzówce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Nazwa dla ronda w Gręzówce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni Rady Gminy jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nadania rondu w Gręzówce imienia ppłk. Wacława Rejmaka pseud. Ostoja. Oficjalne uroczystości odbędą się 24 września.

W czerwcu Rada Gminy Łuków podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia rondu w Gręzówce i Łazach. Rondo w Łazach otrzymało imię jednego z bohaterów Powstania Styczniowego, adiutanta ks. Stanisława Brzóski – Franciszka Wilczyńskiego. Natomiast rondo w Gręzówce otrzymało imię dowódcy I Batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty ppłk. Wacława Rejmaka pseud. Ostoja. 

Uroczystości związane z oficjalnym nadaniem nazwy rondu odbędą się 24 września o godzinie 15.00. Rozpocznie je msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Gręzówce. Po niej nastąpi przemarsz w okolice ronda i dalsza część uroczystości. Organizatorzy zaplanowali prezentację sylwetki patrona, okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości, część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły w Gręzówce oraz symboliczne przecięcie wstęgi na tablicy z nazwą ronda.  

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości będzie rowerowy rajd pamięci, który wyruszy z Siedlec i przez Domanice dotrze do Gręzówki. Zbiórka uczestników o godz. 12.00 na terenie Galerii Siedlce, w strefie dostaw.  

W tym miejscu warto przypomnieć postać dowódcy. Wacław Andrzej Rejmak pseud. Ostoja, Hiszpan (ur. 24 września 1917 r.), dowódca oddziału KEDYW-u, pierwszy komendant oddziału partyzanckiego I Batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej Obwodu Łuków w Jacie, ostatni komendant Obwodu Łuków AK. Bestialsko zamordowany, wraz z adiutantem por. Mieczysławem Kańskim pseud. Czeczot (20 lat), przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w dniu 18 października 1945 r. na szosie Lublin – Warszawa, w pobliżu miejscowości Pociecha.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE