Reklama

Nawet 250 zł grzywny za brak tabliczki z numerem domu

Opublikowano:
Autor:

Nawet 250 zł grzywny za brak tabliczki z numerem domu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czytelnik pyta o obowiązek montowania na domu tabliczki z numerem posesji. - Za jej brak można dostać karę grzywny - mówi policja.

-  Pobudowałem dom, ale jeszcze w nim nie mieszkam, chociaż wygląda na skończony, bo ma już okna, drzwi, pomalowaną elewację. Ostatnio koło domu pracował robotnik z firmy, która sprzątała teren po budowie. Ulicą jechał radiowóz. Zatrzymał się przy mojej posesji, policjant wysiadł i zwrócił uwagę robotnikowi, że powinien jak najszybciej powiesić na domu tabliczkę z numerem. Chłopak tłumaczył się, że on tu tylko pracuje, ale policjant dodatkowo zapowiedział mu, że za brak tabliczki można dostać mandat. Jak to jest z tymi numerami?  - pyta pan Robert z gminy Łuków.   


Na domu lub bramie 

Zgodnie z przepisami, właściciele nieruchomości mają obowiązek zamontować i utrzymywać w należytym stanie tabliczkę z numerem danej nieruchomości. Numery adresowe powinny być w widocznych miejscach na domach lub bramach wjazdowych na posesje. Tabliczka taka, oprócz numeru porządkowego, musi mieć również nazwę ulicy lub placu, a w przypadku miejscowości, gdzie ulice i place nie mają nazw, na tabliczce musi znaleźć się nazwa miejscowości. Tabliczka  musi być czytelna. Jeżeli dom znajduje się w głębi ogrodzonej posesji, tabliczka z numerem  musi się znaleźć również na ogrodzeniu. Tabliczka powinna być oświetlona, tam, gdzie nie ma oświetlenia np. z latarni i nie można przeczytać informacji na niej zawartej.  

Strata czasu

Policjanci i przedstawiciele innych służb porządkowych nieraz zmagają się z problemami wynikającymi z braku oznakowania posesji. Karetka, wezwana do nieoznakowanego domu, może zbyt późno dotrzeć do pacjenta. Tabliczki ułatwiają pracę także listonoszom i firmom dostarczającym paczki.  - Prawdą jest, że doświadczeni policjanci często znają numery nieoznaczonych nieruchomości i zazwyczaj wiedzą, dokąd jechać. Jednak na nowo powstałych ulicach albo w miejscach, gdzie nie bywają często lub w miejscowościach, gdzie nie ma zwartej zabudowy i wiele domów mieści się na koloniach, powstają problemy i funkcjonariusze tracą czas na odnalezienie odpowiedniego adresu – mówi Marcin Józwik, oficer prasowy Komendy Policji w Łukowie. 

BRAK TABLICZKI Z NUMEREM DOMU TO WYKROCZENIE

Przepisy prawa mówią, że: „Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości”.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE