Reklama

Nauczyciel „Kościuszki” wyróżniony w ogólnopolskim konkursie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: I LO im. T. Kościuszki w Łukowie

Nauczyciel „Kościuszki” wyróżniony w ogólnopolskim konkursie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W październiku 2016 r. Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej podsumowało ogólnopolski konkurs historyczny \"Polska. Węgry. 1956\". Wśród laureatów znalazł się Michał Mojski, nauczyciel z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.

Konkurs polegał na stworzeniu scenariusza zajęć edukacyjnych na podstawie rozmaitych materiałów źródłowych i publikacji naukowych. Michał Mojski, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, opracował warsztaty i grę dydaktyczną pt.  „Odwilż, ale nie wiosna… - wydarzenia 1956 r. w Polsce i na Węgrzech”. Pomysł ten okazał się jednym z najlepszych w całym kraju.

Główną nagrodą okazał się udział w objazdowym konwersatorium naukowym w Budapeszcie. Nauczyciele z całej Polski odwiedzali miejsca związane z powstaniem węgierskim, spotykali się ze świadkami tamtych wystąpień. Poznawali również losy premiera Imre Nagy’a, kardynała Józsefa Mindszenty’ego, młodego ucznia - Petera Mansfelda oraz innych represjonowanych opozycjonistów znad Dunaju, uczestniczyli w wykładach i warsztatach. Całość miała na celu przypomnieć wydarzenia związane z buntami społecznymi sprzed sześćdziesięciu laty. Wystąpienia w Czerwcu i Październiku 1956 r. w Polsce oraz podczas powstania węgierskiego w Budapeszcie i innych miejscach stały się w obu państwach ważnymi krokami na drodze do zrzucenia sowieckiej dominacji i do demokratyzacji.

Co ciekawe, zagraniczny wyjazd to nie jedyny sukces nauczyciela I LO. W tym roku Michał Mojski otrzymał za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej Nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wcześniej wyróżniane były autorskie programy nauczania wiedzy o społeczeństwie:  na poziomie podstawowym - „WOS, czyli Wolność, Odpowiedzialność, Sprawiedliwość” (I miejsce w Polsce) oraz na poziomie rozszerzonym - „Civis sum! Jestem obywatelem!” (II miejsce w Polsce), wdrożony obecnie w I LO w Łukowie.

Pedagog zajął również II miejsce w kraju w konkursie na scenariusz lekcji o zrównoważonym rozwoju, organizowanym przez Ministerstwo Środowiska pod hasłem „Lekcja zmieniania świata”. Został też laureatem konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „70 lat po Obławie Augustowskiej”.

Michał Mojski realizuje ponadto innowację pedagogiczną z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym - „Aktywny i twórczy obywatel – edukacja medialna, prawna i europejska”, zatwierdzoną przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Koordynuje wiele projektów historycznych, kulturalnych i społecznych. Jako reprezentant Polski uczestniczył w międzynarodowych warsztatach w Estonii i Islandii. Jest wolontariuszem w ZHP, zastępcą komendanta Hufca ZHP Łuków ds. programu i pracy z kadrą. W 2016 r. został finalistą ogólnopolskiego plebiscytu na najlepszych instruktorów „Niezwyczajni” w kategorii „Wspieranie drużynowego z poziomu hufca”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE