Reklama

Najlepsza drużyna w Polsce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MDP Świderki / Facebook

Najlepsza drużyna w Polsce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Młodzi strażacy ze Świderek w gminie Wojcieszków zostali zwycięzcami X Konkursu "Najlepsi z Najlepszych" na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej Opiekuna.

Konkurs organizuje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Ocenie podlegają: podnoszenie wiedzy i umiejętności z zakresu zapobiegania pożarom i miejscowym zagrożeniom, propagowanie przepisów przeciwpożarowych, rozwijanie sprawności fizycznej, działalność kulturalno-oświatowa i historyczna oraz organizacja drużyny. Do tegorocznej edycji, obejmującej rok 2018, zgłoszono 42 prace drużyn z 14 województw.

Aktywny rok

- Od kilku lat myśleliśmy o udziale w tym konkursie, ale zawsze brakowało nam czasu. Dopiero w tym roku się zdecydowaliśmy - mówi Magdalena Żentała, opiekun istniejącej od 2007 r. Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Świderki.

Jak dodaje, jej członkowie nie kryli zdziwienia, że, choć są debiutantami, zwyciężyli w konkursie. A co zdecydowało o wygranej?

- Dokumentacja naszej działalności w minionym roku liczyła około 200 stron. To dlatego, że cały rok był dla nas bardzo aktywny i różnorodny - zdradza Magdalena Żentała.

- Spotkaliśmy się ponad 80 razy. Dość poważnie skupiliśmy się na szkoleniach, bo mieliśmy aż 25 zbiórek szkoleniowych. Byliśmy też aktywni sportowo, bo uczestniczyliśmy w trzech zawodach MDP, choć w poprzednich latach nie mieliśmy z nimi styczności. Angażowaliśmy się również społecznie i braliśmy udział w uroczystościach strażackich. Poza tym byliśmy aktywni w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu dotacji: udało nam się pozyskać fantom szkoleniowy i wzięliśmy udział w projekcie PZU "Pomoc to moc". Dzięki temu w tym roku mamy ręce pełne roboty, bo organizujemy Powiatowy Dzień Bezpiecznej Rodziny, w czasie którego odbędą się pierwsze w powiecie zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
- dodaje.

Duże zobowiązanie

Jak się okazało, tegoroczna edycja przyniosła zwycięstwo nie tylko MDP ze Świderek, ale i jej opiekunowi.

- To bardzo miłe zaskoczenie. Tym bardziej, że to sami członkowie drużyny są autorami charakterystyki opiekuna - ocenia pani Magda.

Przed nią i MDP Świderki teraz sporo pracy, bo uzyskanie tytułu wzorowej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej to duże zobowiązanie.

- Choć zwycięzca przez trzy lata nie może startować w kolejnych edycjach konkursu, musi być bardzo aktywny, bo inne MDP będą teraz nam się przyglądać i czerpać inspiracje. Dlatego w 2019 r. na pewno nie zwolnimy - zapowiada.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE