Z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, na zaproszenie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, 23 stycznia do Katowic z całego kraju przybyli przedstawiciele najlepiej pracujących urzędów pracy. Wśród nich znalazł się także dyrektor łukowskiego urzędu Stanisław Puch. W rankingu krajowym za 2016 rok łukowski PUP uplasował się bowiem na 4. miejscu w województwie oraz na 33. w kraju. Wyróżnienie dla Powiatowego Urzędu Pracy w Łukowie zostało przyznane placówce za uzyskanie w 2016 roku wysokiej skuteczności działań aktywizacyjnych podejmowanych wobec osób bezrobotnych w województwie lubelskim.
8 lutego, podczas obrad Rady Powiatu, radni podjęli uchwałę „w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w Powiecie Łukowskim na lata 2017-2020”. Stary program, którego realizacja została doceniona przez ministerstwo, został uzupełniony o dodatkowe zadania.
W nowym programie znalazły się m.in. bony dla młodych (stażowe, szkoleniowe, zasiedleniowe), wsparcie na zatrudnienie osób w wieku 50 + oraz wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na zadania te urząd ma do zagospodarowania 9 mln zł. Połowa tych środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Łącznie różnymi formami aktywizacji ma być objętych około tysiąca osób.
Z przedstawionych radnym informacji wynika, że na koniec września 2016 roku stopa bezrobocia w powiecie łukowskim wynosiła 6,3 %. Najwięcej osób bezrobotnych, bo aż 822, jest w mieście Łuków. Największą część bezrobotnych (niemal połowę) stanowią kobiety. Najmniejszym bezrobociem cieszą się natomiast mieszkańcy Stoczka Łukowskiego (67). Tu także Panie nie mają szczęścia w poszukiwaniu zatrudnienia.
