Reklama

Nadzwyczajna sesja w sprawie modernizacji warsztatów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska (archiwum)

Nadzwyczajna sesja w sprawie modernizacji warsztatów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj odbyła się sesja Rady Powiatu zwołana w trybie nadzwyczajnym. Radni podejmowali decyzję m.in. w sprawie umieszczenia nowego zadania w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Dyskusja trwała niemal dwie godziny.

13 lipca na obradach stawiło się 17 radnych. Oprócz wprowadzenia drobnych zmian w tegorocznym budżecie, decydowali o wpisaniu nowego zadania. Długa dyskusja, trwająca niemal dwie godziny, dotyczyła przedsięwzięcia o nazwie „Modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego w Powiecie Łukowskim – Zespół Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie ”. Inwestycja ta ma być realizowana w latach 2016-2019. Łączne nakłady na to zadanie wyniosą 8 786 946,49 zł. Wczorajsze zmiany w uchwale budżetowej i Wieloletniej Prognozie Finansowej spowodowane były przede wszystkim faktem przygotowywania wniosku o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Skąd więc tak długa dyskusja? Radni opozycyjni wyrażali swoje zaniepokojenie kosztami jakie powiat łukowski będzie musiał ponieść. W 2018 roku, zgodnie z zapisami w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przewiduje się poniesienie kosztu wysokości 4 146 558 zł, natomiast w 2019 roku – 4 537 033 zł. Radny Jarosław Sych mówił:

Nie chciałbym, żeby przez lata ktoś mi wypominał, jak to się dzieje teraz, że przyczyniłem się do zadłużenia powiatu. Weźmy pod uwagę fakt, że czeka nas jeszcze duża inwestycja w SP ZOZ.

Radny J. Sych proponował więc wykonanie inwestycji etapami, by jedną inwestycją nie blokować sobie możliwości finansowania innej. Natomiast radny Leszek Świętochowski zwracał uwagę na zmiany jakie zachodzą w polityce ogólnopolskiej, które mogą mieć wpływ na środki jakie powiat otrzyma ze skarbu państwa, np. podniesiona kwota wolna od podatku zmniejszy dochód samorządów. Skąd więc powiat łukowski weźmie pieniądze na inwestycje?

Starosta łukowski Janusz Kozioł uspokajał radnych, mówiąc, że na rzecz szkolnictwa zawodowego można aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie jest więc powiedziane, że 3 mln, o które powiat będzie wnioskował już w ten poniedziałek, będą ostatnimi środkami zewnętrznymi do zdobycia na ten cel.

Na konwencie starostów pojawiły się ustalenia, że jeden samorząd może złożyć tylko jeden wniosek do RPO, by nie było sytuacji, że np. Lublin posiadający dużo szkół zawodowych zabierze większość środków. Od momentu zrealizowania projektu przez 5 lat trzeba zadbać o trwałość projektu. Jeżeli szkoła w tym czasie zostanie zamknięta, dotację trzeba będzie zwrócić. Może się okazać, że nie wszystkie samorządy będą o te 3 mln aplikowały, stąd pula pieniędzy do podziału może być większa – tłumaczył J. Kozioł.

Do poniedziałku powiat łukowski ma złożyć wniosek o dofinansowanie zadania ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 13.6 Infrastruktura kształcenia zawodowego i ustawicznego. Na kwotę niemal 8,8 mln zł. składają się roboty budowlane (6,2 mln) oraz wyposażenie warsztatów (2,3 mln).

Mimo długiej dyskusji i wielu zastrzeżeń jakie mieli radni, wszyscy zagłosowali za wprowadzeniem zmian w budżecie na 2016 rok i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Na informację o tym czy dotacja została przyznana trzeba będzie czekać do września 2017 roku. Jeśli środki zostaną przyznane, realizacja projektu ruszy w styczniu 2018 roku i potrwa do sierpnia 2019 roku.   Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE