Reklama

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miernika grubości lakieru?

Opublikowano:
Autor:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miernika grubości lakieru? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mierniki lakieru przydają się przy diagnostyce używanych aut, żeby odróżnić auta fabrycznie malowane od poprawianych, ale są także wykorzystywane w profesjonalnych lakierniach, żeby ustalić ostatecznie jakość powłoki. Nie zawsze jednak miernik jest wystarczająco dobry, aby jego wskazaniom można było zaufać.

Mierniki mają ograniczenia

Nie wszystkie mierniki sprawdzają się równie dobrze w każdej sytuacji. Wybór tego typu sprzętu jest bardzo duży, o czym można przekonać się na przykład tutaj: https://smartmoto.pl/pol_m_Warsztat_Diagnostyka-samochodowa_Mierniki-Lakieru-229.html. Aby z tak długiej listy wybrać narzędzia doskonałe, trzeba patrzeć nie na ceny, ale na cechy techniczne sprzętu.

Rodzaj blach

Niektóre mierniki są bardzo uniwersalne i mogą zmierzyć grubość lakieru na stali, na aluminium, a także na innych, rzadziej używanych metalach. Często jednak producenci mierników, aby uprościć ich konstrukcję i obniżyć cenę sprzętu, ograniczają możliwości mierników. Warto jednak pamiętać, że czasem wiąże się to na przykład ze zwiększeniem precyzji: miernik zadziała co prawda tylko na stali, ale będzie bardziej precyzyjny od modelu uniwersalnego.

Rozdzielczość pomiaru

Przy wyborze miernika, trzeba zwrócić uwagę na jego rozdzielczość. Nie jest ona tożsama z dokładnością pomiaru, ponieważ na błąd pomiarowy może nałożyć się także dokładność wyświetlacza. Warto więc porównywać rozdzielczość, przy czym jednak trzeba pamiętać, że będzie ona różna dla poszczególnych metali podłoża (zwykle dokładniej miernik zadziała na stali, niż na aluminium). Co więcej, w pojedynczych modelach zdarza się także, że precyzja pomiaru podana jest tylko dla jednego materiału, mimo iż miernika można użyć i na stali, i na aluminium.

Nie ma tu idealnych wartości – teoretycznie im większa rozdzielczość, tym lepiej, ale nie w każdym przypadku będzie się opłacało płacić za hiperdokładne mierniki.

Zakres pomiaru

W przypadku większości mierników zakresy pomiarowe będą zbliżone o wyniosą od 0 do 2000 µm. Niektóre bardzo specjalistyczne mierniki mają jednak mniejszy zakres, ale za to wyższą dokładność. Tańsze modele mogą mieć zakres pomiaru 0-1200 µm i to też do większości zastosowań wystarczy, należy jednak zawsze te widełki odnieść do planowanych zastosowań. Teoretycznie oczywiście większy zakres daje większe możliwości, ale jeśli mają one pozostać niewykorzystane, to płacenie kilkuset złotych więcej za droższy model może nie znaleźć uzasadnienia.

Dodatkowe wyposażenie

W zasadzie jako obowiązkowe można potraktować płytki kalibracyjne lub wzorce grubości, należy jednak spojrzeć też na to, czy producent sprzedaje miernik lakieru w wygodnym etui – do stosunkowo delikatne urządzenia i dobrze je przynajmniej na czas transportu zabezpieczyć. Warto też zerknąć, czy w wybranym komplecie są dołączone baterie. Jeśli tak, to urządzenie będzie gotowe do pracy od razu po odpakowaniu z pudełka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE