Reklama

Muzeum podsumowało rok

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Muzeum podsumowało rok - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Regionalne w Łukowie podsumowało swoją działalność w 2018 roku. Co takiego działo się za progami placówki przez ostatnie 12 miesięcy?

Początek roku to okres podsumowań i refleksji. Za pośrednictwem m.in. naszego portalu Muzeum Regionalne w Łukowie pragnie przybliżyć mieszkańcom swoją pracę oraz to, co udało się zrealizować w 2018 roku. Placówka snuje też plany na nowy rok.

Pracownicy muzeum przygotowali dla mieszkańców powiatu łukowskiego i osób przyjezdnych 14 wystaw. Dotyczyły one w większości zagadnień związanych z naszym regionem. Stałą ekspozycją była wystawa geologiczna pt. „Łukowskie amonity” oraz wystawy etnograficzne pt. „W polu i w zagrodzie” i „Nie tylko miód”. Muzeum zorganizowało też wystawy historyczne pt. „Historia Łukowa i Ziemi Łukowskiej” i „Tu mieszkaliśmy. Historia społeczności żydowskiej w Łukowie”, a także wystawę artystyczną pt. „Galeria Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej”.

- Tworząc wystawy czasowe, staramy się współpracować z lokalnymi środowiskami twórczymi, szkołami i innymi instytucjami. W ubiegłym roku w naszych salach obejrzeć można było wystawy jubileuszowe pt. „20-lecie pracy twórczej Roberta Sadło” (rzeźba ludowa) i „100 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie” (wystawa pamiątek historycznych, stworzona we współpracy z pracownikami i uczniami I LO w Łukowie) - mówią pracownicy muzeum.

Placówka przygotowała w 2018 roku także okolicznościową wystawę „Kobieta w sztuce” (prace łukowskich artystów i amatorów, poświęcone tematyce kobiecej) i wystawę „Polak to brzmi dumnie” (prace plastyczne Aliny Pięty i jej uczniów z SP w Starych Kobiałkach, poświęcone tematyce patriotycznej). Organizowane były również czasowe wystawy pokonkursowe.

- Dzięki wieloletniej współpracy z innymi muzeami i ośrodkami kultury sprowadzamy również wystawy czasowe spoza naszego terenu. W 2018 roku zaproponowaliśmy Państwu wystawę pt. „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, przygotowaną przez pracowników Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Stała się ona główną atrakcją tegorocznej łukowskiej edycji Europejskiej Nocy Muzeów pt. ,,Spotkania z prehistorią” - informuje Muzeum Regionalne.

- W ramach wieczornego i nocnego zwiedzania można było zobaczyć szczątki najbardziej imponujących zwierząt lądowych epoki lodowcowej, żyjących niegdyś na terenie naszego kraju, takich jak mamut, słoń leśny, nosorożec włochaty, niedźwiedź jaskiniowy, renifer, tur, czy prażubr. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych pt. ,,Zwierzęta epoki lodowcowej”, malując suchą pastelą wizerunki pradawnych zwierząt - dodaje placówka.

W 2018 roku Muzeum Regionalne w Łukowie było organizatorem dwóch konferencji popularnonaukowych, skierowanych do mieszkańców Ziemi Łukowskiej. Pierwszą była styczniowa konferencja historyczna z okazji 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, której towarzyszyła wystawa planszowa o ks. Stanisławie Brzósce, pochodząca ze zbiorów Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego z Łosic. Drugim tego typu wydarzeniem było zorganizowane pod koniec roku spotkanie z dr hab. Marią Starnawską, znaną badaczką kultury i religii średniowiecznej. Dotyczyło ono historii zakonu templariuszy w Ziemi Świętej, Europie i nad Bugiem. W obu spotkaniach wzięło udział kilkuset słuchaczy.

- Obu konferencjom naukowym towarzyszyły promocje książek, poświęconych historii naszego regionu: „Adiutant wiekuisty. Franciszek Wilczyński (1842-1865)”, „W mundurze i w sutannie. Pułkownik Walenty Lewandowski i ks. Wawrzyniec Lewandowski, bohaterowie powstania styczniowego” (Zeszyty Łukowskie, nr 25), ,,Między Jerozolimą a Łukowem. Zakony krzyżowe na ziemiach polskich w średniowieczu”. Dwie pierwsze publikacje wydane zostały nakładem Muzeum Regionalnego w Łukowie i współpracującego z nami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej – informuje placówka.

W ubiegłym roku Muzeum Regionalne w Łukowie było inicjatorem odsłonięcia dwóch obelisków z tablicami pamiątkowymi, poświęconymi historii powstania styczniowego na naszych terenach: 19 stycznia w Łazach, w pobliżu miejsca urodzenia adiutanta ks. Brzóski Franciszka Wilczyńskiego i 28 września w Brzozowicy w powiecie radzyńskim, w miejscu, gdzie w 1864 r. stacjonowali powstańcy ks. Brzóski.

- O tym ostatnim wydarzeniu napisała ogólnopolska gazeta „Las Polski”. Obie lokalizacje, wcześniej nieznane historykom, zostały ustalone przez naszego pracownika podczas kwerend archiwalnych. Z inicjatywy muzeum nowe rondo w Łazach zostało nazwane imieniem Franciszka Wilczyńskiego - mówią pracownicy muzeum.

Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w 2018 roku muzeum mieszczące się przy ul. Piłsudskiego w Łukowie przeprowadzało cieszące się popularnością warsztaty twórczości ludowej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Podczas warsztatów wielkanocnych ich uczestnicy uczyli się wykonywania tradycyjnych palm oraz pisanek metodą batikową i rytowniczą, a podczas warsztatów bożonarodzeniowych lepili ozdoby choinkowe z kolorowego opłatka i wykonywali aniołki z serwetek.

- Zorganizowaliśmy również warsztaty wycinankarskie dla dzieci oraz lekcje muzealne pt. „Jak to ze lnem było”, poświęcone dawnej obróbce lnu, wraz z wyjazdem do tłoczarni oleju w Turzych Rogach. Ogólnie przeprowadzonych zostało ponad 100 lekcji muzealnych, w których wzięło udział 2185 osób – czytamy.

Muzeum wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łukowskiej ogłosiło w zeszłym roku konkurs fotograficzny pt. „Pocztówka z Ziemi Łukowskiej” (napłynęło 36 prac), konkurs plastyczny na plakat pt. „Dla Niepodległej...” (214 prac) i konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsza łukowska choinka i ozdoba choinkowa” (30 prac z Polski i 11 z Białorusi). Zwycięskie prace z pierwszego konkursu wydano w formie pocztówek. Natomiast 9 czerwca placówka zorganizowała uroczysty koncert zatytułowany "Kropelki Rosy dla rodziców". Zgodnie z nazwą, wydarzenie dedykowane było wszystkim rodzicom.

- Muzeum chętnie współpracuje z twórcami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych oraz Łukowskim Ośrodku Rzeźby Ludowej, dla których w 2018 roku zorganizowało dwa plenery rzeźbiarskie. Podczas majowego pleneru rzeźbiarze wykonywali figury jurajskich dinozaurów, które wzbogaciły wystawę geologiczną, a we wrześniu tworzyli rzeźby nawiązujące tematycznie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonano wówczas rzeźby m.in. Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa i innych ojców polskiej niepodległości. Jesienią przy muzeum działała również szkółka rzeźbiarska dla młodzieży, kształcąca siedmioro młodych adeptów - opisuje swoją działalność placówka.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Regionalnego byli też widoczni na wielu wydarzeniach promujących historię i tradycję naszego regionu. Muzeum miało stoiska chociażby podczas Dni Łukowa, Święta Miodów Ziemi Łukowskiej w Ławkach, Dożynek Gminnych w Ryżkach, Powiatowo-Diecezjalnych Dożynkach w Woli Gułowskiej, Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu, III Jarmarku Geologiczym w Klimkach i innych. Placówka prezentowała wówczas wystawy plenerowe i przeprowadzała konkursy plastyczne dla dzieci.

- W 2018 roku nasze muzeum odwiedziło 5654 osoby. Wśród zwiedzających byli goście z terenu całej Polski, a także z Rumunii, Izraela, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Ukrainy, RPA i Mołdawii – mówią przedstawiciele placówki.

2018 rok jest już historią, a przed Muzeum Regionalnym w Łukowie czas na kolejne działania i inicjatywy. W 2019 r. placówka planuje zorganizować kilka nowych wystaw, chce też przeprowadzić gruntowną modernizację wystawy etnograficznej ,,W polu i w zagrodzie”. Największym wydarzeniem będzie jednak „Noc Muzeów”, w czasie której wiodącym tematem bursztyn i żywice świata. Dyrekcja i pracownicy muzeum już dziś zapewniają, że nie zabraknie także tematycznych konkursów dla dzieci i młodzieży, konferencji popularnonaukowych i historycznych, plenerów rzeźbiarskich oraz cieszących się dużym zainteresowaniem warsztatów i lekcji muzealnych.

- Zamierzamy również dalej kontynuować działalność szkółki rzeźbiarskiej. Udział w zajęciach, które odbywają się w pracowni, znajdującej się przy naszej placówce, jest bezpłatny – informuje Muzeum Regionalne.

Osoby które zechcą poznać historię Łukowa, Ziemi Łukowskiej, ale i historię w ogóle, mogą odwiedzać muzeum od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00, a także w niedziele od godz. 11.00 do godz. 15.00.

- Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Łukowie. Jesteśmy również otwarci na współpracę z Państwem oraz na Państwa propozycje odnośnie realizacji kolejnych wystaw czy wydarzeń popularyzujących historię, kulturę i sztukę naszego regionu – dodają pracownicy muzeum.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE