Reklama

Mundurowi z Radoryża na zlocie w Żaganiu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Andrzej Panasz

Mundurowi z Radoryża na zlocie w Żaganiu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czołgi, musztra, strzelanie i rzucanie granatami już nie jest dla nich straszne. Uczniowie klas mundurowych wzięli udział w ogólnopolskim zlocie.

W sobotę uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym wrócili z III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych „Żagań 2016”. W zlocie brały udział 23 klasy o profilu mundurowym z całej Polski oraz Liceum Wojskowego z Ukrainy. Łącznie swoje umiejętności sprawdzało blisko tysiąc młodych ludzi. Województwo lubelskie reprezentowała nasza szkoła.

30 uczniów z drugich i trzecich klas wraz z opiekunami spędzili tydzień na terenie obozowiska Karliki-Żagań w wieloosobowych barakach - wagonach. Była to doskonała okazja do zasmakowania prawdziwego żołnierskiego życia. Pobudka o godz. 6.00, zaprawa poranna, łaźnia w odległości 100 metrów od miejsca zamieszkania, stołówka żołnierska pod namiotami, codzienne apele poranne, treningi musztry i przemarsze całą grupą na zajęcia programowe oraz posiłki. Nie zabrakło także rywalizacji sportowej.

Wyłonione reprezentacje brały udział w marszobiegu (8400 metrów) połączonym z wykonywaniem różnych zadań w trudnym poligonowym terenie. Uczniowie strzelali z broni długiej na 100 metrów, z broni krótkiej na 50 metrów, ale także rzucali granatem F-1 na odległość oraz sprawdzali swoje umiejętności w pływaniu na dystansie 50 metrów. Szkoła z Radoryża Smolanego zajęła XV miejsce, co jest jak na razie najlepszym wynikiem osiągniętym przez szkoły województwa lubelskiego w zlotach klas o profilu mundurowym. Bardzo dobrze wypadł w rywalizacji sportowej reprezentujący szkołę nauczyciel Włodzimierz Sułkowski, który zajął IV miejsce. W pływaniu miejsce na podium przegrał o 0,01 sekundy.

Oddzielnie ocenianą konkurencją był konkurs musztry oraz autoprezentacji szkoły. Uczniowie maszerowali przed komisją krokiem defiladowym prowadzeni przez ucznia-kadeta Mateusza Woźniaka, a następnie podczas marszu śpiewali piosenkę żołnierską „Serce w plecaku”. Ocenie podlegały: przemarsz zgodny z regulaminem wojskowym, przestrzeganie przepisów mundurowych, wydawanie i wykonywanie komend prowadzącego. W tej konkurencji szkoła z Radoryża zajęła VII miejsce w Polsce.

Pobyt w Żaganiu był także okazją do zapoznania się z ciężkim sprzętem bojowym, jaki znajduje się na wyposażeniu żołnierzy. Uczniowie zapoznali się z czołgami Leopard 2A4 i 2A5, KTO Rosomak czy wyrzutnią „Langusta” i armatohaubicą AH-152 „Dana”. Na zajęciach poligonowych wojskowi instruktorzy uczyli prawidłowych postaw strzeleckich, elementów samoobrony, posługiwania się mapą i kompasem. Uczniowie pracowali na tzw. ścieżce saperskiej, pełnej min-atrap oraz innych metalowych niespodzianek. Przedostatniego dnia zlotu uczniowie mieli wyjątkową okazję obejrzeć na poligonie dynamiczny pokaz sił 11. Lubuskiej Dywizji Pancernej.

Wyjazd uczniów na zlot klas mundurowych był okazją do przyjrzenia się z bliska wojsku, poczucia atmosfery panującej w armii, warunków przebywania na poligonie, poznania wyposażenia żołnierzy oraz zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do służby w wojsku. 

Wrażeniami z wyjazdu oraz zdjęciami podzielili się z nami opiekunowie grupy: Andrzej Panasz i Janusz Niedziółka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE