Reklama

Modernizacja drogi Łuków - Biardy. Będzie spotkanie w sprawie „krajówki”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Modernizacja drogi Łuków - Biardy. Będzie spotkanie w sprawie „krajówki”  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprasza na spotkanie informacyjno-konsultacyjne poświęcone planowanej rozbudowie drogi krajowej nr 63 na odcinku Łuków - Biardy. Wnioski z posiedzenia zostaną przeanalizowane przez wykonawcę dokumentacji projektowej, a uzasadnione i zaakceptowane przez GDDKiA zostaną wprowadzone do opracowania.

Spotkanie dla mieszkańców z terenu miasta i gminy Łuków zaplanowano na najbliższy poniedziałek 17 grudnia. Rozmowy na temat drogi krajowej 63 odbywać się będą w Urzędzie Miasta w Łukowie przy ul. Piłsudskiego 17. Obecni będą na nim projektanci, którzy omówią proponowane rozwiązania dot. kształtu przyszłej, wyremontowanej „krajówki”. Początek rozmów zaplanowano na godz. 16:00.

Aktualizacja:

Jak informuje nas wójt gminy Łuków Mariusz Osiak, w przedmiotowej sprawie przewidziane zostało dodatkowe spotkanie dla mieszkańców m.in. Biard i Gołaszyna. Zaplanowano je we wtorek 18 grudnia o godz. 16. w Zespole Szkół w Gołaszynie.

Urzędnicy gminni zachęcają też do zapoznawania się z rozwiązaniami projektowymi. Dokumenty można obejrzeć osobiście w Urzędzie Gminy Łuków, przy ul. Świderskiej 12 w Łukowie w godzinach pracy urządu, bądź można to uczynić za pośrednictwem internetu.

Zobacz też: Plan sytuacyjny - poszczególne odcinki drogi krajowej nr 63.

W trakcie obydwu spotkań wyłożone zostaną „Zeszyty uwag i wniosków”, w których na specjalnych formularzach będzie można składać uwagi i wnioski dotyczące proponowanych rozwiązań projektowych. Formularz wniosku może być również złożony w Urzędach Gmin lub Miasta albo przesłany pocztą tradycyjną na adres Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie, ul. Ogrodowa 21, 20-075 Lublin, bądź na adres e-mail: asiudym@gddkia.gov.pl.

Temat modernizacji drogi krajowej nr 63 z Łukowa do Biard od lat jest żywo komentowany przez mieszkańców i osoby przejeżdżające przez nasz powiat. W 2016 roku pojawiła się jednak informacja, że krajówka zyska nową nawierzchnię i skończy się narzekanie na jej stan. 12 miesięcy później, 21 lipca 2017 r. GDDKiA oddział w Lublinie podpisała umowę z firmą Mosty Katowice na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej na rozbudowę drogi krajowej nr 63 od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Łukowa. Prace te trwają do dziś, o czym powiedział na ostatniej sesji Rady Powiatu Łukowskiego starosta Dariusz Szustek.

- Ta inwestycja trwa. Gdyby nie było opóźnień, w czerwcu mielibyśmy przetarg na wykonanie prac budowlanych. Firma która wykonuje projekt (Mosty Katowice Sp. z o.o. - przyp. red.) poprosiła o wydłużenie prac nad projektem do 30 kwietnia 2019 r. i taką zgodę otrzymała. Projekt miał być gotowy w sierpniu bieżącego roku - powiedział Szustek.

Jak będzie wyglądała nowa droga?

Odcinek „krajówki” od Łukowa do granicy z województwem mazowieckim ma zostać gruntownie przebudowany. Nadal będzie to droga jednojezdniowa, z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, a na odcinkach zabudowanych na środku jezdni pojawi się dodatkowy pas manewrowy. W terenie zabudowanym zaprojektowano też chodniki, których występowanie dostosowane będzie do istniejących budynków. Na obszarach poza terenem zabudowanym chodniki i wyznaczone przejścia dla pieszych z azylem będą łączyć zatoki autobusowe leżące po obu stronach drogi.

Mieszkańcy gminy Łuków po przebudowie drogi krajowej zyskają też ścieżkę rowerową. Ma ona biec po zachodniej stronie drogi, na całej długości przebudowywanego odcinka. Zakres inwestycji obejmuje również przebudowę zjazdów indywidualnych i publicznych. W projekcie przewidziano też budowę miejsca do zawracania pojazdów ciężarowych, autobusów szkolnych oraz pojazdów utrzymania i służb komunalnych. Wybudowane mają zostać też stanowiska do kontroli i ważenia pojazdów w postaci zatok oddzielnych dla każdego kierunku ruchu.

Rozbudowa drogi krajowej nr 63 planowana jest na lata 2020-2022. Podobne spotkanie informacyjne odbędzie się też w środę 20 grudnia w świetlicy wiejskiej w Starych Okninach 45. Wówczas przedstawiciele GDDKiA oraz wykonawcy spotkają się z mieszkańcami gminy Wiśniew.


Zobacz też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE