Reklama

Reklama

Mniej dorobisz na emeryturze i rencie

Opublikowano: czw, 27 sie 2020 14:09
Autor:

Mniej dorobisz na emeryturze i rencie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Spowolnienie gospodarcze wywołane epidemią odbije się też na pracujących rencistach i wcześniejszych emerytach. Od 1 września zmniejszy się kwota, do której mogą dorobić bez konsekwencji dla swojego świadczenia z ZUS.

Reklama

Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy ściśle od średniej pensji w kraju. Tym razem przeciętne wynagrodzenie Polaków spadło. Dlatego od 1 września limit przychodu obowiązujący pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów będzie wynosił 3517,20 zł brutto. To o około 215 złotych mniej niż w sierpniu.

 

Na nową kwotę najbardziej muszą uważać osoby pobierające renty socjalne. W ich przypadku dodatkowy przychód przekraczający 3517,20 zł zawiesi wypłatę renty za dany miesiąc. Łagodniejsze zasady dotyczą wcześniejszych emerytów i osób na rencie rodzinnej lub rencie z tytułu niezdolności do pracy. Przychody wyższe niż 3517,20 zł pomniejszają wypłatę emerytury lub renty za dany miesiąc. Dopiero przy zarobkach wyższych niż 6531,90 zł świadczenie nie przysługuje za dany miesiąc w całości.


Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie.
Zmienią się znowu od 1 grudnia. Ich aktualną wysokość można znaleźć na www.zus.pl. Co ważne, wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Xbj

  ZUS emerytury nigdy nie może zawiesić a nawet jej zmniejszyć bo gdy pracował na swoją emeryturę całe życie to każdemu się należy emerytura. A gdyby nawet została zmniejszona to też nie jest to zgodne prawem.. A dorabiac zawsze mozna.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Dawaj dawaj i nigdy panie nie przedstawiaj

  Na. Czarno jest dobrze pracować bo. Ma się więcej pieniędzy. I nie trzeba nigdzie zgłaszać. Że się osiąga dochody.....a.najlepiej zarabiają gwiazdy Porno bo wykonują pracę bardzo odpowiedzialna i za to dostanie kasę.. I ma atrakcje bo codzień to nowy klient.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  $€

  Najlepsze wyjście dorabiać na czarno nie wykazywać dochód nie płacić podatków i jeszcze ręce po zasiłek wyciągnąć bo w tym kraju tylko to jest nagradzane

 • rok temu | ocena +0 / -0

  7uuy

  Potrzebna jest zmiana lekwidacja rent wariackich i zasiłków z zakładu pogrzebowego i zamknięcie zachrysti dla biednych takim jakie są mopsy i GOPSY.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Xcvh

  Powinny zlekwidowac renty bo psychole z komendy i z wariatkowa jeżdżą i głupio się pytają skąd bierze pieniądze i ile ma i na co wydaje.