Reklama

Miłośnicy wojskowości w Woli Gułowskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dom Kultury Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

Miłośnicy wojskowości w Woli Gułowskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkudziesięciu kawalerzystów-ochotników uczestniczyło w konferencji w Woli Gułowskiej. W trakcie trzydniowego spotkania rozmawiali oni o historii i przyszłych działaniach tej formacji. Podpisano też list intencyjny w sprawie powołania fundacji "Kawaleria Polska".

Kim jest współczesny kawalerzysta-ochotnik? Jak organizować tą formację i jak współpracować z Wojskiem Polskim? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji, która miała miejsce między 9 a 11 marca w Woli Gułowskiej.

Miejsce spotkania było nieprzypadkowe, gdyż kawalerzyści obradowali w Domu Kultury Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Placówka ta jest kojarzona z wojskami kawaleryjskimi chociażby przez nieodległe bitwy za czasów II Wojny Światowej. Obecni zapoznali się też z codzienną współpracą muzeum oraz Gmiony Adamów z Federacją Kawalerii Ochotniczej oraz wojskiem. Opowiadali o tym m.in. wójt Sławomir Skwarek oraz dyrektor Domu Kultury Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków Karol Ponikowski.

- Przy współpracy ze środowiskiem kawaleryjskim gimnazjum w Woli Gułowskiej otrzymało imię i sztandar Pułku 3 Strzelców Konnych, a gimnazjum w Adamowie SGO "Polesie". W 2016 r. w Woli Gułowskiej tradycje, barwy i sztandar 3 PSK przyjął Batalion Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, co poskutkowało uściśleniem współpracy z wojskiem. Skutki tego mogliśmy zobaczyć chociażby podczas ostatnich obchodów rocznicowych, kiedy to zorganizowaliśmy Piknik Militarny Wojsk NATO - mówi Karol Ponikowski.

Do Woli Gułowskiej zjechali przedstawiciele środowisk kawaleryjskich z całego kraju, m.in. Warszawy, Katowic, Siemianowic, Rzeszowa, Opola, Kielc, czy Poznania. Istotną częścią spotkania było podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania fundacji „Kawaleria Polska”, która zrzeszać ma pułki z całego kraju. Organizatorami spotkania byli: Federacja Kawalerii Ochotniczej, portal dobroni.pl oraz Muzeum w Woli Gułowskiej.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE