Reklama

Mieszkańcy Łukowa zwiedzili Lokomotywownię

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Mieszkańcy Łukowa zwiedzili Lokomotywownię - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolej na ziemi łukowskiej kończy 150 lat. Z tej okazji w ramach odbywającej się w ubiegły piątek 6 Łukowskiej Nocy Kultury, Muzeum Regionalne zorganizowało wycieczkę do dawnej Lokomotywowni na Zapowiedniku.

Na zaproszenie Muzeum i kolejarzy odpowiedziała około setka osób, m.in. dzieci i młodzież z Przedszkola Miejskiego nr 3 oraz Zespołów Szkół nr 1 i 2 w Łukowie. Obecni byli też mieszkańcy miasta i okolic oraz emerytowani pracownicy łukowskiej „Lokomotywowni”. Podczas blisko dwugodzinnej wycieczki, zwiedzający mogli się zapoznać z zakresem wykonywanych prac na terenie zakładu i znajdującymi się w nim urządzeniami.

Przewodnicy opowiedzieli też historię miejsca i odpowiadali na pytania zwiedzających. Choć całość powstała jeszcze w czasach II wojny światowej, dziś nadal służy spółkom kolejowym. Obecnie byłą lokomotywownię stanowi kompleks budynków i torów na Zapowiedniku w Łukowie, gdzie ulokowane są urządzenia służące do obsługi lokomotyw - m.in. do ich napraw i stacjonowania. Mieści się tu bowiem tzw. Sekcja Utrzymania Taboru spółki Przewozy Regionalne, która serwisuje tu m.in. swoje pociągi.

Całość posiada też nieco mniej znaną historię. Starsi mieszkańcy Łukowa i emerytowani pracownicy lokomotywowni w trakcie wycieczki przypominali o niemieckich budowniczych zakładu i dokonywanych przez nich zbrodniach. Na terenie lokomotywowni mieszczą się bowiem wojenne bunkry, zaś w kanałach, gdzie pracownicy dokonują serwisu pociągów, w przeszłości mieli być grzebani przedstawiciele społeczności żydowskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE