Reklama

Mieszkańcy Lublina i okolicznych powiatów będą mogli łatwiej podróżować koleją

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Mieszkańcy Lublina i okolicznych powiatów będą mogli łatwiej podróżować koleją - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Mieszkańcy Lublina i okolicznych powiatów będą mogli łatwiej podróżować koleją. 3 lipca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej na potrzeby powstania Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.

 

- Dotrzymujemy słowa. W połowie czerwca podpisano porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, a już z początkiem lipca ogłoszono przetarg na wykonanie jej koncepcji. Mieszkańcy województwa lubelskiego zasługują na bardzo dobry transport zbiorowy i nowoczesną infrastrukturę kolejową. Transport kolejowy jest najbardziej ekologicznym środkiem lokomocji i jego rozwój na Lubelszczyźnie jest bardzo pożądany. - powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

 

Zgodnie z podpisanym 13 czerwca porozumieniem z Zarządem Województwa Lubelskiego, PLK zobowiązały się przeprowadzić przetarg na wybór wykonawcy koncepcji oraz sprawować nadzór nad jej przygotowaniem.

 

- Chcemy, żeby mieszkańcy województwa lubelskiego zyskali lepsze możliwości podróży w regionie. Procedura przetargowa rozpoczęła się bardzo szybko. Dzięki LKA powstaną nowe przystanki i linie kolejowe, a mieszkańcy będą mogli szybko i komfortowo podróżować, a to korzystnie zmieni warunki życia. – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

 

Szybciej do Lublina 

 

Koncepcja pozwoli wskazać kierunki rozbudowy linii kolejowych na terenie województwa lubelskiego, w tym na obszarze aglomeracji lubelskiej. LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika. Łatwiejsze będą codzienne podróże do szkoły i pracy. Wśród założeń jest m.in. modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków kolejowych. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Będzie też lepsza integracja z innymi środkami transportu, dzięki planowanym węzłom przesiadkowym.

 

W planach mowa o ŁukowieW ramach koncepcji dokładnie przeanalizowany zostanie obszar, jaki obejmować będzie Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Zbadana zostanie też możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie elektryfikacja odcinka Lublin - Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma.

 

Opracowanie koncepcji planowane jest w latach 2020-2021. Jej koszt szacowany jest na ok. 400 tys. zł. Województwo Lubelskie zobowiązało się pokryć połowę kosztów opracowania, a pozostałą część sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Powstanie koncepcji umożliwi opracowanie studium wykonalności, które określi szczegółowy zakres prac. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE