Reklama

Miasto składa wnioski o dotację na remonty dróg (AKTUALIZACJA + POLEMIKA)

Opublikowano:
Autor:

Miasto składa wnioski o dotację na remonty dróg (AKTUALIZACJA + POLEMIKA) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁUKÓW Internet huczy od komentarzy. Miasto nie dostało środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o ogłoszoną kilka dni temu listę rankingową.

Jak informuje burmistrz Piotr Płudowski w komunikacie wysłanym do naszej redakcji 26 sierpnia osobiście złożył do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie dwa wnioski o dofinansowanie przebudowy miejskich ulic w ramach  Fundusz Dróg Samorządowych. Pierwszy wniosek dotyczy przebudowy ul. Browarnej (długość drogi: 801 m, koszty kwalifikowane  brutto: 1,6 mln zł), natomiast drugi dotyczy ulic: Laskowskiego, ul. Kanałowej i ul. Pastewnik (długość dróg: 463 m, koszty kwalifikowane  brutto: 1,07 mln zł. Jak informuje Urząd Miasta zadania mają zostać wykonane między lipcem 2020 a majem 2021 roku.

ZDANIE DARIUSZA SZUSTKA:

Po publikacji informacji skontaktował się z nami były burmistrz, a  obecny starosta Dariusz Szustek, który poinformował nas, ze według jego wiedzy wnioski, które 26 sierpnia złożył w Urzędzie Wojewódzkim Piotr Płudowski, dotyczą naboru na rok 2020. Szustek dodał, że wnioski z tegorocznej puli funduszu samorządy mogły składać w kwietniu. 

KOMENTARZ PIOTRA PŁUDOWSKIEGO


Burmistrz wyjaśnia, że miasto nie składało wniosku o dofinansowanie przebudowy ulic w naborze na rok 2019 przynajmniej z pięciu powodów. I to pomimo tego, że gotowe są projekty budowlane tych inwestycji.

Po pierwsze jedną z ulic, na którą można było starać się o dotację, jest przebudowywana właśnie ul. Kilińskiego. Tu miasto zdecydowało się na wykonanie inwestycji siłami Zarządu Dróg Miejskich. Według burmistrza projekt, który opiewał na ok. 900 tys zł, ZDM wykona za 300 tys. - Nie było więc ekonomicznego uzasadnienia, żeby starać się o środki z FDS na tę ulicę - tłumaczy Płudowski. 

Co do planów przebudowy ul. Browarnej oraz Laskowskiego, Kanałowej i Pastewnik (tu również projekty były gotowe), kłopot w tym, że nie wszystkie grunty na tych ulicach miały uregulowany stan prawny (brak własności). Blokowało to, zdaniem Płudowskiego, możliwość występowania o dotację.

Drugi powód, dla którego miasto nie zdecydowało się składać wniosków jest taki, że w budżecie nie zostały zabezpieczone środki na te zadania. Chodzi o koszty rzędu 2,6 mln zł.

Po trzecie - według burmistrza - PUIK miał w tym roku zaplanowane uszczelnianie kanalizacji na ul. Browarnej. Zostało ono wykonane w wakacje.

Po czwarte w przyszłym roku PUIK planuje wymianę instalacji wodociągowej na ul. Browarnej. 
- Czy należało w tym roku składać na siłę wniosek i robić asfalt, a w przyszłym roku modernizować wodociąg i zdzierać to, co byłoby gotowe? - kończy Płudowski. 


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE