Reklama

Miasto czeka na projekt rewitalizacji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Miasto czeka na projekt rewitalizacji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O rewitalizacji zalewu Zimna Woda słyszymy coraz częściej. Miasto wciąż czeka na dokumentację, którą przygotowuje firma z Białegostoku. W trakcie przygotowania jest także nowy Program Rewitalizacji Miasta Łuków. Na jakim etapie znajduje się inwestycja?

W marcu 2016 roku władze miasta ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej na rewitalizację zalewu Zimna Woda. Przetarg wygrała firma „Profil” z Białegostoku. Za przygotowany projekt  budowlano-wykonawczy, kosztorys i dokumentację, która potrzebna będzie do uzyskania pozwolenia na budowę firma otrzyma wynagrodzenie w wysokości 316 tys. zł.  

Kwota ta była wyższa, ale została zmieniona, gdy po podpisaniu aneksu do umowy, zmniejszono zakres prac. W projekcie nie znajdą się bowiem obiekty kubaturowe, np. budynek przy molo. To będzie przygotowywane oddzielnie. Projekt obejmuje natomiast skrzyżowanie (rondo) ulicy Turystycznej z ul. Zimna Woda oraz projekt poboczy w ul. Turystycznej zamiast ciągu pieszego.  

Przedłużony czas na złożenie pełnej dokumentacji minął 15 listopada. Jak zapowiedział podczas obrad Rady Miasta burmistrz Dariusz Szustek - firmie będą naliczone kary umowne. Co jednak dalej z planem rewitalizacji zalewu Zimna Woda, gdy miasto otrzyma wyczekiwaną dokumentację? Jak powiedział nam Naczelnik Wydziału Inwestycji Krzysztof Fornal:  

Gdy otrzymamy pozwolenie na budowę, możemy ogłaszać przetarg na realizację. Inwestycję będziemy realizować etapami, np. najpierw ogłosimy przetarg na prace związane z oczyszczeniem zbiornika i wzmocnieniem skarp. Kolejny przetarg będzie dotyczył urządzenia terenów wokół zbiornika wodnego. Zgodnie ze wstępnym kosztorysem na pierwszy etap prac musimy przeznaczyć 4 mln zł.  

Kwota ta została zapisana w budżecie miasta na 2017 rok. Miasto będzie chciało pozyskać 75 % tej sumy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w formie pożyczki w wysokości 3.200.000 zł.  

Przypomnijmy jakie działania zostały zaplanowane na najbliższe lata. Plan przewiduje wyczyszczenie dna zbiornika, pogłębienie go oraz wzmocnienie skarp. W planach jest kompleks boisk, które rozmieszczone będą w różnych miejscach terenu przyległego do zbiornika wodnego. Powstanie nowe molo, przy którym cumować będą rowery wodne i kajaki. W lewo od mola powstanie bulwar spacerowy, który zakończy się na wysokości torów. Wokół całego zbiornika znajdować się będzie ciąg pieszo-rowerowy z tarasami widokowymi. Na drugim brzegu znajdą się stanowiska dla wędkarzy. Po prawej stronie (od strony lasu) zaplanowano kąpielisko. Tuż za nim będzie wyciąg dla nart wodnych. Plany rewitalizacji przewidują także utworzenie placu zabaw dla dzieci oraz parku linowego.  

Zgodnie z zapewnieniami burmistrza miasta łukowianie wykąpią się w czystej wodzie już w wakacje 2018 roku. W trakcie przygotowania jest nowy Program Rewitalizacji Miasta Łuków. Termin jego utworzenia mija z końcem lutego. Dokument ten będzie potrzebny do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Konkurs na środki na rewitalizację zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Całkowity koszt inwestycji jaką chce wykonać miasto to 20 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych, na jakie liczą władze miasta, ma sięgnąć 11 mln zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE