Reklama

ŁUKÓW Uczczą pamięć Powstańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

ŁUKÓW Uczczą pamięć Powstańców - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańców Łukowa zapraszamy na obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 Te rozpoczną się w sobotę 1 sierpnia o godzinie 17. w Parku Miejskim  przy „Mówiącym kamieniu” upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej.

 

Punktualnie o „godzinie W” zawyją syreny alarmowe a potem uczcimy pamięć powstańców minutą ciszy. Tradycyjnie zostanie odśpiewany Hymn Polski oraz przybliżona zostanie historia jednego z łukowskich powstańców. Kolejnym punktem będzie część artystyczna – etiuda „Jeno odmień czas kaleki…” w wykonaniu Julii Semczuk, Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji ŁOK oraz utwór „Cisza”, który zagra Anton Fartushnyi na trąbce. Następnie zapraszamy mieszkańców naszego miasta i okolic do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych oraz złożenia kwiatów i zniczy. Dzieci będą mogły wziąć udział w Quizie poświęconym Powstaniu Warszawskiemu. Przez całe wydarzenie  zapraszamy na wystawę umundurowania oraz wyposażenia powstańca warszawskiego w wykonaniu lokalnej grupy rekonstruktorskiej. Najmłodsi uczestnicy będą mogli poczuć klimat tamtych trudnych czasów, rzucając repliką granatu. Jak co roku Biegacze Pomagacze zapraszają na „Bieg 63 minuty”, aby w ten sposób uczcić 63 dni Powstania Warszawskiego. W trakcie wydarzenia odbędzie się również wystawa plenerowa „Biblioteka Bohaterów 1944”, przygotowana przez Fundację Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Będą to wyeksponowane książki i publikacje opisujące Powstanie Warszawskie, umożliwiające zapoznanie się z nimi oraz lekturę w plenerze. W przygotowanie tej wystawy włączyła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie.

 

Łukowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończy projekcja filmu „Powstanie Warszawskie”, który zostanie wyświetlony o godz. 21:00 w Amfiteatrze.

 

„Powstanie Warszawskie” to polski film fabularny, przedstawiający autentyczne zdarzenia z powstania w 1944 roku. Został zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku i wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Premiera filmu odbyła się 9 maja 2014. Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia – Witek  i Karol, operatorzy BIP-u,  którzy dostali zadanie nakręcenia reportażu do kroniki filmowej o Powstaniu. Widzowie ani razu nie zobaczą ich twarzy. Wszystkie rozmowy prowadzą zza kamery. Witek, młodszy brat Karola, marudzi, że musi nosić sprzęt filmowy, podczas gdy jego koledzy biorą udział w prawdziwej wojnie. Karol, raz za razem tłumaczy mu, że to, co robią, jest równie ważne, bo dzięki nim ludzie zobaczą, jak było naprawdę. I rzeczywiście, dzięki materiałom archiwalnym możemy zobaczyć autentyczne postacie w autentycznych sytuacjach Powstania Warszawskiego…

 

W ramach Łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy również na filmowe Kino Niepodległa 2020, czyli bezpłatne projekcje polskich filmów w Kinie Łuków:

- środa 29 lipca godz. 12:00 „Pianista”;

- czwartek 30 lipca godz. 12:00 „Powstanie Warszawskie”;

- piątek 31 lipca  godz. 12:00 „Miasto 44”.

 

Organizatorzy Łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego: Łukowski Ośrodek Kultury, Kino Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Motoweteran Łuków oraz Biegacze Pomagacze - Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc.

 

Łukowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Kino Niepodległa 2020 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE