Reklama

Łuków przyjazny rowerzystom

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski (archiwum)

Łuków przyjazny rowerzystom - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Łuków zdobyło wyróżnienie w konkursie \"Gmina Przyjazna Rowerzystom\" organizowanym przez PTTK. Postanowiliśmy sprawdzić, jak kapituła konkursu uzasadniła tę nagrodę.

Na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Łukowie pojawiła się informacja o wyróżnieniu, które pod koniec września otrzymał miejski samorząd. Mowa o wyróżnieniu w organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze konkursie „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Czym jednak jest sam konkurs oraz co jest brane pod uwagę w przypadku ogłaszania jego wyników?

Jak informuje Jolanta Śledzińska sekretarz Zarządu Głównego PTTK ds. promocji i kontaktów zewnętrznych, całości przyświeca popularyzacja informacji o gminach stawiających na potrzeby rowerzystów i promujących aktywny wypoczynek na dwóch kółkach. Konkurs organizowany jest od 2012 roku i co roku wyłania najlepsze samorządy tworzące infrastrukturę rowerową, organizujące imprezy rowerowe, wydające rowerowe przewodniki oraz mapy. W tym gronie po raz pierwszy znalazł się także Łuków. Za co została przyznana nagroda?

Nasze miasto zdobyło wyróżnienie w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich od 10 do 30 tys. mieszkańców. Jak informuje J. Śledzińska z PTTK, samorząd miejski sam zgłosił swój udział w konkursie i wskazał kilka wartych uznania pro-rowerowych inicjatyw. Są nimi organizowany od kilku lat pod koniec września Europejski Dzień bez Samochodu w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu i towarzyszący mu „Bezpieczny Peleton” oraz zorganizowana w 2014 roku akcja rozdawania kamizelek ratunkowych „Załóż kamizelkę, bądź bezpieczny na drodze”.

- Gmina (Miasto Łuków - przyp. red.) dostarczyła bogatą dokumentację z oficjalnego serwisu internetowego miasta - dodaje Jolanta Śledzińska.

Razem z Łukowem podobne wyróżnienia w organizowanym przez PTTK konkursie osiągnęły Brwinów z woj. mazowieckiego, Grodzisk Wielkopolski i Kazimierz Biskupi z woj. wielkopolskiego oraz Wołów z woj. dolnośląskiego. Certyfikaty Gminy Przyjaznej Rowerzystom w tej kategorii w tym roku powędrowały do Milicza z woj. dolnośląskiego, Mrągowa i Węgorzewa w woj. warmińsko-mazurskim oraz Strzałkowa i Wągrowca w woj. wielkopolskim. Zdaniem jury właśnie te miasta najlepiej uwzględniają potrzeby rowerzystów.

Czy można było osiągnąć więcej? Sekretarz PTTK ds. promocji i kontaktów zewnętrznych przekonuje, że organizator zachęca do dzielenia się informacjami ze wszelkich działań rowerowych w danej miejscowości. W konkursie liczą się nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale również drobne imprezy rowerowe, wydawnictwa z mapami i przewodnikami na czele. Organizatorzy biorą pod uwagę także działania promocyjne organizowane w samorządach oraz oddolne akcje lokalnych społeczności, klubów rowerowych czy organizacji. A w Łukowie imprezy rowerowe i rajdy są organizowane także przez grupy nieformalne i stowarzyszenia.

- Jury (przedstawiciele rożnych instytucji w tym Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich) oceniające gminy bierze pod uwagę wiele aspektów, a każda z nich oceniana jest w przedziale liczby mieszkańców. Bierzemy pod uwagę co gmina robi dla mieszkańców, ale i w jakim zakresie wspiera organizacje imprez. Liczy się też wsparcie lokalowe, rzeczowe i tym podobne – informuje J. Śledzińska. – W konkursie brane są pod uwagę wszystkie wydarzenia w gminie adresowane do mieszkańców i turystów, a związane z rowerami, nie tylko organizowane przez samorząd. Jeżeli policja znakuje nieodpłatnie rowery, organizuje dla dzieci w szkołach czy miasteczkach ruchu drogowego zajęcia nakierowane na bezpieczeństwo, też zwracamy na to uwagę – dodaje.

Zobacz też:
Bezpieczny Peleton 2016
\"Załóż kamizelkę, bądź bezpieczny na drodze\"
Znamy Gminy Przyjazne Rowerzystom 2017

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE