Reklama

Reklama

ŁUKÓW Plac Narutowicza placem zgody - apeluje poseł Sławomir Skwarek

Opublikowano: pon, 22 lut 2021 08:14
Autor:

ŁUKÓW Plac Narutowicza placem zgody - apeluje poseł Sławomir Skwarek  - Zdjęcie główne

Facebook/Sławomir Skwarek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Felieton posła Sławomira Skwarka

Reklama

 

Plac Narutowicza w Łukowie położony jest w obrębie najbardziej reprezentacyjnych, no może trochę inaczej – najważniejszych budynków miasta.

Jego północną granicę, pierzeję stanowi dawny Zespół Klasztorny oo. Pijarów. Stanowią go: Kolegiata Łukowska czyli Kościół Przemienienia Pańskiego, budynek dawnego klasztoru (plebania) i budynek Kolegium Pijarskiego - obecnie Powiatowy Urząd Pracy i Wydział Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego.

Od wschodu graniczy z ulicami: Czerwonego Krzyża i Kościelną. Najważniejszym obiektem usytuowanym przy tych ulicach jest dawny budynek Kasy Skarbowej. Zachodnią granicę placu stanowi ulica Józefa Piłsudskiego ze znajdującymi się przy niej budynkami: Poczty Polskiej, Starostwa Powiatowego i Magistratu (Urząd Miasta) oraz zabytkowym Konwiktem Szaniawskich (obecnie Muzeum Regionalne).

Na samym placu najważniejszymi obiektami są: figura Chrystusa dźwigającego Krzyż będąca elementem schodów wejściowych do Kolegiaty, Krzyż Misyjny, Dąb Wolności (zasadzony w listopadzie 1918r.) i Pomnik Powstańców Styczniowych. Pomnik został wzniesiony w 1926r. z inicjatywy młodzieży (sic!) przy udziale w uroczystościach poświęcenia kilku żyjących jeszcze weteranów powstania.

Został zniszczony przez Niemców i powtórnie odtworzony w 1963r. W latach międzywojennych Kościół Przemienienia Pańskiego i plac był głównym ośrodkiem obchodów świąt narodowych i manifestacji patriotycznych. Nic więc dziwnego, że od wielu lat mówi się o jego przebudowie. W 2015r. za kadencji burmistrza Dariusza Szustka został ogłoszony konkurs architektoniczno-urbanistyczny. Wpłynęło aż 25 prac. Zwycięska okazała się koncepcja studentów Politechniki Poznańskiej.

 

W internecie nadal bardzo łatwo ją odszukać. Z opisu wynika, że głównym założeniem było: „stworzenie przestrzeni atrakcyjnej dla mieszkańców o charakterze śródmiejskim, w którym jest miejsce do wypoczynku, integracji, spacerów, kontakt z przyrodą i nowoczesną architekturą”. Nowoczesną architekturę stanowić miały m.in. fontanna będąca tłem dla pomnika, wiata przystankowa z małym punktem gastronomicznym itp. Prawie bez zmian pozostawał parking uzupełniony zielenią. Mam trochę wątpliwości do założeń. Przy obecnym ruchu na ul. Piłsudskiego trudno o wypoczynek czy kontakt z przyrodą. Generalnie koncepcja podoba mi się! Z chęcią poznałbym pozostałe 24!
Do końca swojej kadencji burmistrz Dariusz Szustek, z różnych względów, przede wszystkim myśląc o pozyskaniu środków zewnętrznych tego zadania nie zrealizował.


W tym samym czasie Gmina Adamów złożyła wniosek do RPO WL w ramach działania 13.4 Rewitalizacja obszarów wiejskich i już za kadencji mojego następcy Wójta Karola Ponikowskiego siłami własnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Adamowie zrealizowano zadanie pn. „Plac Niedźwiedzi – rewitalizacja centrum miejscowości Adamów”. Powstanie tego projektu może według mnie uchodzić za modelowe. Każdy z mieszkańców mógł uczestniczyć w powstaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji. Najlepszym pomysłem, strzałem w „10”,  było skierowanie oferty do opracowania koncepcji placu przez młodzież. Ogłosiliśmy konkurs z nagrodami dla poszczególnych klas (wyższe niż w konkursie dla architektów w Łukowie).

Zaangażowali się nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Architekt tylko przełożył wizję mieszkańców na projekt. Efekt, warto sprawdzić. Podobnie Miasto Stoczek Łukowski zrewitalizowało swoje centrum – skwer miejski - Plac Tadeusza Kościuszki. I żeby było to jasne koncepcję i projekt opracowano w według mojej wiedzy za kadencji burmistrza Ireneusza Szczepanika. Nie dziwi mnie w związku z powyższym fakt, że burmistrz Piotr Płudowski też postanowił powrócić do tego zadania. 5 sierpnia 2020r. Miasto Łuków podpisało umowę z T. Soćko właścicielem firmy „Pracownia Architektury – Tomasz Soćko” na opracowanie uaktualnienia zadania inwestycyjnego pn. „Zagospodarowanie terenu Placu Narutowicza” za kwotę 103 tys. zł. 3 września ub. roku architekt przedstawił koncepcję burmistrzowi i radnym. Uzgodniono ją z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz ks. Jerzym Cąkałą,  Proboszczem Parafii Przemienienia Pańskiego. Miasto Łuków i Parafia złożyły w 2020r. równoczesne wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Według informacji z Urzędu Miasta jeden z wniosków do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych obejmuje również powyższe zadanie. A co do koncepcji – też mi się podoba! Podstawowy podnoszony przez większość radnych opozycyjnych do burmistrza a mających większość w radzie miasta,  to ograniczenie liczby miejsc parkingowych. Panie, Panowie, Szanowni Państwo – na tym etapie jest jeszcze czas aby zasiąść do wspólnych rozmów i wypracować konsensus. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy