Reklama

Łuków pamięta o Wyklętych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Łuków pamięta o Wyklętych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwają łukowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po konferencji historycznej czas na kolejne wydarzenia dla mieszkańców.

Za nami pierwsze z wydarzeń przypominających sylwetki osób działających w antykomunistycznym podziemiu. 26 lutego miała miejsce konferencja historyczna poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Było to pierwsze wydarzenie wpisujące się w łukowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich finał zaplanowano na 16 marca. Wcześniej jednak warto odwiedzić m.in. park miejski w niedzielę 4 marca, gdzie odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających postacie sprzed kilkudziesięciu lat.

W niedzielę 4 marca w parku miejskim odbędzie się bieg pamięci Tropem Wilczym Zawodnicy będą rywalizować na dwóch dystansach: honorowym/rodzinnym (1,5 km) oraz konkursowym o długości 4,5 km. W trakcie imprezy prowadzona będzie akcja honorowego krwiodawstwa, odbywająca się pod hasłem „Oni niegdyś, Ty dzisiaj możesz oddać krew za kogoś”. Organizatorzy zapraszają też do obejrzenia wystawy edukacyjnej „Lokalni Wyklęci” oraz prac plastycznych zbieranych podczas poprzednich obchodów święta Niezłomnych. Początek akcji oddawania krwi zaplanowano na godz. 10.00, zaś bieg na godz. 12.00.

Wcześniej, bo 2 marca zaplanowano oficjalne uroczystości poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia. O godz. 16.30 w kaplicy Sióstr Nazaretanek przy ul. 11 listopada odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Następnie wszyscy przejdą pod ustawiony nieopodal obelisk, gdzie zaplanowano złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem.

Jednym z ciekawszych punktów łukowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie też zaplanowany na 16 marca panel opowiadań historycznych „Żołnierze Niezłomni - duma, charakter, nieśmiertelne wartości”, w którym swój udział zadeklarowali mjr Marian Chmielewski ps. „Pomidor”, członek brygady Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz Ryszard Grafik, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków.

- Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedział zaprzyjaźniony Major Marian Chmielewski. Często mamy okazję poznawać historię z książek, a także z przekazów historyków. Jednak często, zwłaszcza dla młodzieży, są to rozmowy nieco „nudnawe”, pozbawione emocji, bazujące na suchym fakcie - mówi organizator wydarzenia Bartłomiej Bryk. - Tutaj postanowiłem, że damy możliwość realnego spotkania z uczestnikiem tamtych niespokojnych czasów, który opowie o swojej historii. To naprawdę bardzo cenne doświadczenie - dodaje.

Spotkanie z „Zaporczykiem” i ze znanym regionalistą odbędzie się 16 marca o godzinie 10:00 w Łukowskim Ośrodku Kultury. Bezpośrednio po spotkaniu o godzinie 11:00 dla wszystkich uczestników panelu historycznego w Kinie Łuków odbędzie się emisja filmu „Generał Nil”

Łukowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Współorganizatorami wydarzenia są Kancelaria Prezydenta, Miasto Łuków i Burmistrz Dariusz Szustek, Powiat Łukowski, Łukowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Łukowski Klub Honorowych Krwiodawców, Fundacja Wolność i Demokracja, Sala Weselna „Wiktoria”.

Równolegle do łukowskich wydarzeń poświęconych Żołnierzom Wyklętych, odbędzie się rajd pieszy na terenie gminy Trzebieszów. Zaplanowano go na sobotę 3 marca. Więcej informacji znaleźć można POD TYM ADRESEM.

--------------------------------------

Major Marian Chmielewski (ur. 1928 r.) był żołnierzem patrolu "Żbika" w oddziale Kedywu AK "Zapory". Od 1945 roku działał w plutonach "Ducha" i "Jadzinka" oddziałów samoobrony AK i WiN "Zapory". Aresztowany przez UB jesienią 1946 roku, został skazany na 15 lat więzienia. Do roku 1956 był więziony na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Rawiczu.

Ryszard Grafik
(ur. 1933 r.) to łukowski historyk, działacz i regionalista. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, syn żołnierza Armii Krajowej. Współorganizator i członek Łukowskiego Towarzystwa Regionalnego im. J.S. Majewskiego w Łukowie. Autor i współautor szeregu publikacji historycznych i regionalnych. Uczestnik wielu sesji popularno-naukowych jako referujący swoje opracowania historyczne. Od wielu lat aktywnie bierze udział w spotkaniach z harcerzami i młodzieżą przekazując swoją bezcenną wiedzę historyczną. Odznaczony odznakami: „Za zasługi dla ŚZŻAK Lublin” i „ Za pracę społeczną w ŚZŻAK poświęconą etosowi AK.”

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE