Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie uczcili przypadający 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Światowy Dzień Zespołu Downa usankcjonowano w 2005 roku w ramach inicjatywy stowarzyszenia Down Syndrome International. Jego międzynarodowym symbolem stały się kolorowe skarpetki, zwłaszcza zabawne skarpetki nie do pary. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla osób chorych. Wysyłamy też sygnał o miłości do tego, co inne i niezwykłe.
Mając na uwadze powyższe, uczniowie łukowskiej „Czwórki” wykonali kartki z hasłami na temat schorzenia i należytego miejsca w społeczeństwie osób z Zespołem Downa. Razem z rodzeństwem, rodzicami i nauczycielami założyli różnorodne skarpetki i wykonali zdjęcia. W ten sposób pokazali, że na świecie nie wszystko musi być do pary. Ludzie nie są identyczni, ale mogą do siebie pasować. Te drobne gesty mają ogromne znaczenie, ponieważ może przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.
Poprzez powyższą akcję uczniowie okazali solidarność z osobami z trisomią 21. Ponadto łukowska „Czwórka” włącza się w inne akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. W ten sposób społeczność szkoły chce dać osobom ze schorzeniami i ich bliskim czytelny znak zainteresowania i aprobaty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.