Reklama

Reklama

Nowe limity dla pracujących emerytów i rencistów. Wejdą w życie już niedługo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZUS

Nowe limity dla pracujących emerytów i rencistów. Wejdą w życie już niedługo - Zdjęcie główne

Nowe limity dla pracujących emerytów i rencistów | foto ZUS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z początkiem września zmienią się kwoty przychodu dla pracujących emerytów i rencistów.

Reklama

Od 1 września zmienią się graniczne kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to emerytów i rencistów.

- Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Pierwszy próg przychodu to 70% przeciętnego wynagrodzenia i od września wyniesie 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty niczego nie zmienią w wypłacanym świadczeniu. Z kolei jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Natomiast drugi próg to 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli od września będzie to 8003,20 zł. Przekroczenie spowoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

- Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. Co ważne, wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń - dodaje Małgorzata Korba.

 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy