Reklama

„Listy z Afryki” już w Woli Okrzejskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

„Listy z Afryki” już w Woli Okrzejskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 25 kart rękopisów "Listów z Afryki" autorstwa Henryka Sienkiewicza trafiło właśnie do muzeum Jego imienia w Woli Okrzejskiej. Dyrektor placówki Maciej Cybulski dziękuje darczyńcom za pomoc w pozyskaniu eksponatów i zaprasza mieszkańców powiatu łukowskiego do oglądania nowej wystawy.

Nowe pamiątki po Henryku Sienkiewiczu trafiły właśnie do muzeum w Woli Okrzejskiej. Placówka - dzięki wsparciu sponsorów - pozyskała 25 kart rękopisów „Listów z Afryki”, unikalnych pamiątek z wizyty noblisty na Czarnym Lądzie.

- "Listy z Afryki" były reminiscencją podróży pisarza do Egiptu, Suezu i Zanzibaru, którą odbył w 1891 roku. Mają one bardziej charakter wspomnień, zbioru refleksji i przemyśleń niż cech typowego reportażu - mówi Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

- Sienkiewicz trafił na kontynent afrykański w burzliwym czasie tworzenia kolonii i podziału wpływów w Afryce Wschodniej pomiędzy Niemców i Brytyjczyków. Zafascynowany pejzażem, przyrodą i egzotyką, pisarz nie pozostał obojętny na los rdzennych mieszkańców kontynentu uciskanych przez handlarzy niewolników i europejskich kolonizatorów - dodaje dyrektor muzeum.

Pobyt noblisty na kontynencie afrykańskim przyczynił się do powstania jednej z najpopularniejszych powieści "W pustyni i w puszczy”. Pozyskanie rękopisów do placówki w Woli Okrzejskiej jest więc tym bardziej ważnym wydarzeniem, ponieważ można uznać je za dobra narodowe. Zakup najnowszych, cennych pamiątek po Sienkiewiczu nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Fundacji PGZ, Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Fundacji PGE Energia Ciepła oraz Fundacji PZU i Fundacji ENEA. „Listy” wzbogacą pozyskane rok temu karty rękopisu „Potopu”.

Równolegle z zapiskami wspomnień z pobytu noblisty w Afryce, placówce udało się pozyskać podróżną walizkę Henryka Sienkiewicza oraz pamiątki po żonie pisarza Marii z Babskich Sienkiewiczowej. Zakup tych pamiątek wsparli przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Paliw Płynnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE