Reklama

Lekcja niepodległości w Stoczku Łukowskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Łukowie

Lekcja niepodległości w Stoczku Łukowskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości "Lekcja historii na drodze do niepodległości w Stoczku Łukowskim" to tytuł projektu, który zrealizowano niedawno w miasteczku, by upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodleglości.

13 kwietnia w Stoczku Łukowskim spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, regionaliści, duchowieństwo i społeczność szkolna, którzy odwiedzili ważne z punktu tożsamości narodowej miejsca pamięci, przypominające o wydarzeniach sprzed lat. Obecni złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Generała Józefa Dwernickiego, pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Stoczkiem oraz  na kwaterze wojennej cmentarza parafialnego.

Uroczystości przeniosły się także do budynku miejscowego Zespołu Szkół, gdzie przygotowana została wystawa "Echa bitwy pod Stoczkiem". Ponadto lekcję historii dotyczącą Powstania Listopadowego przeprowadził Marcin Sentkiewicz. W ramach wydarzenia zaplanowano także konferencję  na temat procesu beatyfikacyjnego pochodzącego ze Stoczka Łukowskiego ks. bpa Adolfa Piotra Szelążka, którą przedstawiła Siostra Hiacynta Augustynowicz ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus - postulator procesu beatyfikacyjnego na etapie Rzymskim.

W trakcie uroczystości realizowane były także nagrania telewizji publicznej do cyklu reportaży „Dziedzictwo Ziemi Łukowskiej na 100-lecie Niepodległości Polski”. Godzinny materiał podzielony na 13-minutowe programy ma mieć swoją premierę na antenie TVP3 Lublin w święoo 3 Maja. Organizatorami wydarzenia w Stoczku Łukowskim był Zespól Szkół, Powiat Łukowski oraz Towarzystwo Przyjaciół Stoczka Łukowskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE