Reklama

Kto odpowiada za drogi?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Kto odpowiada za drogi? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnie dni to ogromne utrudnienia w poruszaniu się po naszych drogach. Przez niespełna tydzień doszło do 21 zdarzeń drogowych, z których 18 spowodowanych było niedostosowaniem techniki jazdy do warunków panujących na drodze. Czy to wina zbyt ciężkiej nogi kierowców czy zaniedbania ze strony zarządców dróg?

W minioną środę pisaliśmy o wypadku, do którego doszło w Trzebieszowie, gdzie kierowca wpadł w poślizg i swoją drogę zakończył na barierkach. Później także informowaliśmy o innych wypadkach lub kolizjach. A było ich całkiem sporo. Jak poinformował nas rzecznik prasowy łukowskiej policji Marcin Józwik:

Od 1 stycznia doszło do 26 zdarzeń. Do 21 z nich doszło od czasu pogorszenia się warunków atmosferycznych. 18 z nich zaistniało, gdy kierowcy nie dostosowali techniki jazdy do warunków panujących na drodze. Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z zarządcami dróg i w miarę możliwości reagowali na zgłoszenia. Apelujemy o zmniejszenie prędkości. Warunki panujące na drogach są bardzo trudne. Apelujemy także do pieszych, aby pamiętali, że w takich warunkach samochody mają wydłużoną drogę hamowania – dodał.

O złych warunkach informują nas także Czytelnicy. Piszą m.in. że obwodnicą nie da się jeździć, że drogi na rondach są bardzo śliskie. W rozmowach z nami kierowcy najmniej skarżą się na drogi krajowe.


Najgorzej, w ocenie zgłaszających nam problemy komunikacyjne, jest na drogach powiatowych, np. na ul. Przemysłowej, Cieszkowizna, Ławeckiej, Zapowiednik, Wójtostwo czy ul. Wiatraki.


Łatwo nie mają także piesi, którzy boją się wchodzić na przejście, bo nie wiedzą, czy samochód zdąży zahamować.

Zapytaliśmy dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Marka Wiąckiewicza ile mieszanki piaskowo-solnej pracownicy ZDM wysypali na nasze drogi. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że:

Od czwartku do dnia dzisiejszego (9 stycznia – przyp. red.) wysypanych zostało 70 ton mieszanki. Trzeba jednak pamiętać, że mieszanka działa w temperaturze powyżej -9 stopni. Przy niższych temperaturach mieszanka nie wchodzi w reakcję z lodem.

Chcieliśmy zadać pytania także dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych Stanisławowi Sokołowi, ale nie udało się z nim skontaktować.

W związku z licznymi skargami kierowanymi do naszej Redakcji, chcieliśmy przedstawić Państwu wykaz ulic wraz z jednostkami, które są ich zarządcami.

Drogi krajowe: - 63 – Siedlce – Łuków – Radzyń Podlaskiej
- 76 – Łuków – Stoczek Łukowski. 
Zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogi wojewódzkie: - 806 – Łuków – Międzyrzec Podlaski
- 807 – Maciejowice – Sobolew – Żelechów – Łuków
- 808 – Łuków – Serokomla – Kock.
Tymi drogami zajmuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Drogi powiatowe: ul. Przemysłowa, Cieszkowizna, Ławecka, Zapowiednik, Wójtostwo, Wiatraki, Wschodnia, Zimna Woda, Wojska Polskiego, Kaczorowskiego, Kaczyńskich, Popiełuszki, Jana Pawła II, Farfak i Glinki oraz część al. Kościuszki (od ronda do PKP). Uwagi należy kierować do Zarządu Dróg Powiatowych w Łukowie.

Zarząd Dróg Miejskich zajmuje się niemal 200 drogami na terenie naszego miasta. W galerii zamieściliśmy wykaz tych dróg.

Uwagi dotyczące dróg gminnych należy kierować do urzędów znajdujących się na terenie danej gminy.

Pozostaje mieć nadzieję, że działania drogowców będą skuteczniejsze.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE