Reklama

Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Stanin

Książki, fitness, taniec - i to wszystko w bibliotece! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Książki, komputery, gry planszowe, zajęcia fitness, sala konferencyjna i różnego rodzaju szkolenia. Już od roku nowa Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie, z siedzibą w Kosutach, ma bogatą ofertę dla mieszkańców gminy.

Wcześniej biblioteka mieściła się w Zespole Szkół w Staninie - była to jedna ciasna klasa, dlatego aby zorganizować spotkanie autorskie,  konkursy itp. trzeba było korzystać ze świetlic wiejskich lub sal szkolnych. Budowę nowej  biblioteki zainicjował wójt,  Krzysztof  Kazana.

Prawie 2 mln dofinansowania

Władze gminy  postanowiły powalczyć o zewnętrzne fundusze na  nową siedzibę biblioteki i złożyły wniosek  o dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa z  programu "Infrastruktura bibliotek". Celem tego programu jest wzmocnienie roli bibliotek publicznych i przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra kultury. Wartość całej inwestycji wyniosła 2 mln 658 tys. 900 zł. Gmina otrzymała ze wspomnianego programu dofinansowanie w wysokości 1 mln 993 tys., resztę dołożyła sama, w tym ponad 300 tysięcy  złotych w postaci gruntu, na którym stanęła biblioteka. 

Uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki odbyło się  2 września 2017 r. Na parterze budynku znajdują się: wypożyczalnia, kącik dla najmłodszych, sala multimedialna wyposażona w tablicę multimedialną, stanowiska komputerowe, Xboxa One oraz różnego rodzaju gry planszowe. Na piętrze natomiast zlokalizowane są sale konferencyjne. Jedna przeznaczona na szkolenia i konferencje oraz druga, służąca jako  świetlica, którą można wynająć na różne  uroczystości.

Otwarci na młodzież

Obok biblioteki jest boisko Orlik, które skupia dużo młodzieży, zwłaszcza latem.

- Z treningów dzieci i młodzież często przychodzą do nas. Okoliczne szkoły także chętnie nas odwiedzają. Prowadziliśmy lekcje biblioteczne, podczas których młodzi czytelnicy dowiadywali się z czego i jak mogą u nas korzystać - mówi Aneta Rosa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Staninie. 

Wypożyczalnia internetowa

Pracownicy biblioteki przekonują, że  każdy może czytać.

- Aby ułatwić korzystanie z biblioteki, mamy wypożyczalnię internetową, dzięki której można  zobaczyć, co mamy w naszym zbiorze. Aby skorzystać z internetowej wypożyczalni należy wejść na stronę internetową gminnej biblioteki w Staninie (www.bpstanin.pl), a następnie skorzystać z zakładki Katalog-MAK+, by sprawdzić, czy interesujący nas tytuł jest dostępny – mówi Aneta Rosa.

Dowiozą książkę

- Prowadzimy również akcję "Książka na telefon". Jeżeli  osoby chore czy niepełnosprawne nie są w stanie same przyjechać do biblioteki, mogą do nas zadzwonić i my zamówioną książkę dowieziemy pod wskazany adres (tel. 025 798 11 03) – dodaje dyrektor biblioteki.

Dużo się dzieje

Kadra biblioteki stara się cały czas organizować nowe atrakcje, wprowadzając w życie swoje pomysły.

- Była u nas Noc Bibliotek – chcieliśmy  przyciągnąć młodych mieszkańców, aby poczuli  się u nas jak u siebie. Prowadzone są zajęcia fitnessu na trampolinach. Niedawno organizowane były także zajęcia taneczne dla młodszych dzieci, które mogły miło u nas spędzić czas. Jesienią zapraszamy na kurs tańca dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Staramy się włączać w ogólnopolskie akcje tj. Odjazdowy Bibliotekarz, Cala Polska Czyta Dzieciom czy Noc bibliotek. Przez cały lipiec prowadzone były zajęcia w ramach "Wakacyjnej przygody z biblioteką", podczas których zorganizowaliśmy: piknik z książką, turniej siatkówki, zajęcia plastyczne oraz różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci i młodzieży - wylicza Aneta Rosa.

Imprezy i zespół

Biblioteka prowadzi  również akcję "Oddaj książkę bibliotece", która polega na tym, że każdy może przynieść do biblioteki książkę zalegająca u niego na półce.

- W październiku w jednej z sal konferencyjnych odbędzie się szkolenie z KRUS-u dla rolników, poza tym w salach konferencyjnych prowadzone są także  inne szkolenia.  Kolejno w kalendarzu mamy obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości  11 listopada, Andrzejki. Chcemy założyć zespół muzyczny dla dzieci  - dodaje Rosa.

Biblioteka zakwalifikowała  się również do projektu "Mała książka-wielki człowiek-trzylatki".  

– Chcemy, aby dzieci już od najmłodszych lat  zaczynały swoją przygodę z książką i jednocześnie z nami. Staramy się, aby było miło, fajnie i przyjemnie i żeby czytanie nie kojarzyło się tylko z lekturami i z tym że MUSZĘ coś przeczytać, ale z tym że: CHCĘ czytać – dodaje dyrektor biblioteki.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE