Reklama

Reklama

KRZYWDA Nowoczesna biblioteka w Hucie Dąbrowie

Opublikowano: 16 listopada 2020 15:45
Autor: mo

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Hucie Dąbrowie powstaje biblioteka, a budowa jest współfinansowana ze środków budżetu państwa. W najbliższych tygodniach zostanie wyposażona w niezbędne meble i sprzęt.

Reklama

W Hucie Dąbrowie w gminie Krzywda powstaje biblioteka na miarę 21 wieku. Budowa obiektu, współfinansowana ze środków budżetu państwa, już się zakończyła, a w najbliższych tygodniach zostanie on wyposażony w niezbędne meble i sprzęt.

Placówka w Hucie Dąbrowie, która poza Okrzeją jest jedną z dwóch filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie, obecnie mieści się w miejscowej szkole. - Po przeprowadzce różnica będzie nie do opisania. Na dwóch kondygnacjach będzie nie tylko ponad 900 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, ale również nowoczesny sprzęt, z którego będą korzystać członkinie miejscowego koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy Huty Dąbrowy i okolicznych miejscowości. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja nowej placówki, przy jednej z dwóch głównych ulic w centrum, w okolicy szkoły i kościoła - cieszy się dyrektor GBP w Krzywdzie Małgorzata Prządka.

W nowym budynku będzie m.in. czytelnia, wypożyczalnia, pracownia multimedialna, sala konferencyjna, strefa relaksacyjna z kawiarenką, strefa ruchu i gier oraz tak zwane kukułcze gniazdo, czyli studium sensoryczno-doświadczalne i "magiczny świat bajek".

 

Budowa obiektu kosztowała prawie 2 miliony 900 tysięcy złotych, z czego ponad 1 milion to dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którymi dysponuje Instytut Książki. Resztę stanowią środki własne gminy.

Gmina Krzywda pokryje również koszty wyposażenia. Meble, urządzenia AGD, sprzęt sportowy i multimedialny, wyposażenie zaplecza kuchennego i łazienek oraz system monitoringu mają być dostarczone i zamontowane w najbliższych tygodniach.

 

Nowa biblioteka w Hucie Dąbrowie powinna być otwarta przed końcem 2020 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Swój

  Budynek od czerwca stoi nieużywany ,a młodzież z huty nie mając gdzie się podziać stoi na CPN, KGW na plebanii na plebanii u księdza.Dużo lamp świeci się przy budynku wieczorem ,w zasadzie po co? skoro mieszkańcy nie korzystają.Nie szkoda publicznych pieniędzy?

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  Mieszkaniec gminy

  To co napisał "hucki" nadaje się do Prokuratury. Panie Kędra i Panie Gajownik jeżeli to nieprawda to proszę pozwać "huckiego" bo ja bym tego nie darował.

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -1

  Była mieszkanka Huty

  Biblioteka to też siłownia - tyle, że umysłowa. Poważnie mówiąc, kiedy składano wniosek o dofinansowanie była taka niemal pewność, że da się " przechytrzyć " ograniczenia zawarte w projekcie dofinansowania unijnego i powstanie tam też dwie sale dla przedszkola, świetlica wiejska , miejsce na komercyjne przedsięwzięcia dokładnie takie o których Państwo piszecie- siłownia, jakaś kawiarnia, sala do wynajęcia na różne potrzeby. Niestety, żeby rozliczyć prawidłowo dotacje ze środków unijnych budynek ten musi funkcjonować jako biblioteka. Myślę, ze to kwestia czasu i te dodatkowe (chyba potrzebne w Hucie przedsięwzięcia pojawią się w tym budynku. Co do pracowników - nabór na stanowiska kierownicze pewnie będzie z konkursu a pozostałe .... Każde dodatkowe miejsce pracy w Hucie jest bardzo potrzebne. Wszystkie okoliczne wsie maja większe czy mniejsze świetlice, remizy strażackie czy inne obiekty służące tym społecznościom - czemu więc Huta miałaby być wyjątkiem. Mam nadzieję , że zechcecie Państwo z Huty i okolic skorzystać z tego co zaoferuje biblioteka i inne podmioty, które znajdą tam swoje miejsce. Co do utrzymania budynku, że kosztuje? Tak, płacący podatki do skarbówki przynajmniej w części refundują koszty gminie , a rolnicy i szara strefa i tak tych kosztów ani bezpośrednio , ani pośrednio nie poniesie. Ktokolwiek to zaplanował , zorganizował, wybudował czy wyposażył nie zrobił tego gratis. Mieszkańcy (jeżeli zechcą) korzystać będą mogli z biblioteki za darmo. I to też jest korzyść dla Huty.

 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  hucki

  Tak duży budynek jest niepotrzebny, ale gdyby był mniejszy to wykonawca budowy by tyle nie zarobił. Przetarg odbył się za poprzedniego wójta a wtedy wiadomo jak było. W innych gminach wykonawcy płacą dziesięciny /10% od roboty/ a w gminie Krzywda było ponoć 30%.

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Młodziak

  Siłownie tam chociaż zróbcie. Może ktoś się pojawi

 • 6 miesięcy temu | ocena +18 / -0

  trwają zakłady...

  to teraz pytanie, zatrudniona zostanie zona czy córka radnego? Obaj cicho siedzą na razie. Może obie po pół etatu?,

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Huciak

  Co to jest? No chyba nie konkurencja dla sal weselnych obok. Ciekawe czy ta młodzież będzie miała tam wstęp, pewnie tak jak w pozostałych miejscowościach, młodzież nadal na przystankach

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  zastanawiające

  Budynek robi wrażenie ale po co wam aż 900 metrów?

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -1

  Bodzio

  Młodzież swój czas wolny W Hucie D spędza na CP-nie. Niewiem czy odnajdą się w bibliotece

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Janek

  Koszty utrzymania tego kolosa będą ogromne i to wszystko dla 130 aktywnych czytelników????? Coś tu nie halo ,według mojej wiedzy średnio bibliotekę publiczną w Hucie Dąbrowie odwiedza 4-5 osób dziennie i na to wydane zostało prawie 3 mln zł.Naprawde niema w naszej gminie bardziej potrzebnych inwestycji

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Mr Books

  po co aż taki budynek?? Czy wy wiecie ile osób wypożycza książki?!! szczególnie w takim miejscowościach jak Krzywda czy Huta Dąbrowa? Oczywiście niech biblioteka powstanie ale nie budynek za prawie 3 miliony zł. Budynek którego koszty utrzymania będą ponosić podatnicy.

 • 6 miesięcy temu | ocena +10 / -2

  Masakrą

  Kolejny pustostan na naszym utrzymaniu a w szkole niedługo będzie więcej nauczycieli niż dzieci