Reklama

Reklama

KRAJ: Zasłanianie ust i nosa także na dworze, Czy na pewno musisz?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

KRAJ: Zasłanianie ust i nosa także na dworze, Czy na pewno musisz? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowe restrykcje ogłosił premier Mateusz Morawiecki

Reklama

W całej Polsce będą obowiązywały obostrzenia takie, jak w strefie żółtej, co oznacza, że na terenie całego kraju będzie trzeba nosić maseczki w przestrzeniach otwartych - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Prawnicy i publicyści przypominają, że podstawa prawna dotycząca nakazu zasłaniania ust i nosa jest wątpliwa. Podczas ewentualnego spotkania z policja warto znać swoje prawa  oraz obowiązki.

 

Sądy regularnie odmawiają karania obywateli za "brak maseczki".  

 

Meandry prawne wyjaśnia red. Maciej Pawlicji z tygodnika "Sieci" 

 

„W art. 46b pkt 4 [ustawa] mówi, że w rozporządzeniu Rady Ministrów można ustanowić obowiązek poddania się badaniom lekarskim  oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie” – wskazuje Pawlicki. Natomiast zawarta w ustawie definicja chorego brzmi następująco: są to osoby, u których „występują objawy kliniczne choroby lub odchylenia od stanu  prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać chorobę zakaźną”.

 

 

 

Następnie publicysta zestawia treść ustawy z obowiązującymi od 7 sierpnia 2020 r. przepisami rozporządzenia Rady Ministrów, które nakładają obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki przyłbicy lub kasku ochronnego ust i nosa. „Rozporządzenie nie precyzuje, na KOGO obowiązek nakłada. I słusznie, bo to jest właśnie domena ustawy, która wyraźnie wskazuje, że środek profilaktyczny można nałożyć wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie” – podkreśla.

 

 

 

Dlatego analogicznie, odwołując się do aktu prawnego wyższego rzędu, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej dotyczy jedynie tych, „którzy zachorowali na COVID-19 bądź też mają (przynajmniej dwa) objawy kliniczne choroby lub też odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych mogących wskazywać taką chorobę”.

 

 

 

„Obowiązujące przepisy dotyczące środków profilaktycznych są zatem absolutnie jasne i całkowicie wykluczają możliwość egzekwowania powszechnego (…) obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej” – zaznacza. „Nie ma więc potrzeby, by odwoływać się do konstytucji czy niezgodności rozporządzenia z ustawą, aby jednoznacznie stwierdzić NIEISTNIENIE powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa. Takiego obowiązku nie zawiera żaden przepis obowiązującego w Polsce prawa. Wszyscy, którzy twierdzą, że jest inaczej – mylą się. I wprowadzają innych w błąd” – stwierdza.

 

 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE