Reklama

Konny piknik w muzeum Sienkiewicza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Konny piknik w muzeum Sienkiewicza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa zbiórka pieniędzy na nowe pamiątki po Henryku Sienkiewiczu. Muzeum Jego imienia w Woli Okrzejskiej połączyło tym razem charytatywną akcję z piknikiem dla miłośników koni.

Blisko 3 tysiące złotych zebrało Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej podczas akcji charytatywnej "Dzień Konia w Sienkiewiczówce". 6 maja na terenie muzealnego parku odbył się piknik połączony z pokazami grup rekonstrukcji historycznej.

Biletem wstępu na wydarzenie było przekazanie dobrowolnego datku - cegiełki, uprawniającej do zwiedzania muzeum i skorzystania z atrakcji. Uczestnicy pikniku mogli zobaczyć kaskaderskie popisy Artura Brzozowskiego - kawaleryjskiego wicemistrza Polski z 2016 roku, zwycięzcy trzech memoriałów o szable majora Jaworskiego oraz międzynarodowych zawodów kawaleryjskich w Gothe (Niemcy). Swoje umiejętności zaprezentował też Radosław Skowron, inicjator przedsięwzięcia w "Sienkiewiczówce", przyjaciel Muzeum w Woli Okrzejskiej.

Dzieci mogły skorzystać również z jazdy na koniu, a wszyscy inni zobaczyć dotychczasowe zbiory muzeum, m.in. pozyskane w zeszłym roku karty z rękopisem „Potopu”, a także wachlarz Marceliny Sembrich-Kochańskiej, jednej z najwybitniejszych śpiewaczek operowych, z podpisem Sienkiewicza oraz wpisami i rysunkami wielu wybitnych postaci jak Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Jan Rosen i Jan Wacław Komierowski. Zaprezentowane zostały także prace rysownika i karykaturzysty Szymona Kobylińskiego oraz jego wnuczki Very Kobylińskiej.

Tegoroczna akcja miała na celu dofinansowanie kupna nowych eksponatów muzealnych. Placówka zabiega o wykupienie z rąk prywatnych „Listów z Afryki” Henryka Sienkiewicza a także osobistych pamiątek po pisarzu i jego rodzinie. Do pozyskania są m.in. dwie laski noblisty, jedna pochodząca z Hotelu du Luc w Szwajcarii, w której Sienkiewicz spędził ostatnie dni swojego życia, rzeźba z kości słoniowej „Wędrujące słonie”, a także parasolka Marii Babskiej, trzeciej żony Henryka Sienkiewicza.

Istnieje też możliwość indywidualnego wsparcia zbiórki poprzez wpłacenie pieniędzy na specjalne konto w Banku Spółdzielczym w Krzywdzie o numerze: 77 9203 0002 0000 4691 2000 0040.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE