Reklama

Komórkomania – zostań potencjalnym dawcą szpiku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska (archiwum) - Dzień Dawcy Szpiku w ZS 3

Komórkomania – zostań potencjalnym dawcą szpiku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łukowskie szkoły włączają się w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Każdy moment jest dobry, by pomóc.

7 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie odbędzie się akcja „Komórkomania”. Od godziny 9.00 do 12.00 każdy z nas może wziąć w niej udział i zarejestrować się w Bazie Dawców Komórek Macierzystych DKMS.

Choć to nie jest pierwsza tego typu akcja w naszym mieście, nowe zarejestrowane osoby są wciąż potrzebne. Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku. Od tej pory w Polsce udało się zarejestrować ponad 879 tysięcy potencjalnych dawców. Na całym świecie jest ich ponad 26 milionów. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. Dla wielu pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować życie.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Najważniejsza jest dobra kondycja fizyczna oraz zdrowie. Potencjalny dawca nie może cierpieć na choroby przewlekłe i nie może należeć do żadnej z grup ryzyka.

Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wziąć udział w zorganizowanej w szkole akcji, wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Wszystkie te czynności będą nadzorowane przez wolontariuszy DKMS.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE