Reklama

KOŁO RATUNKOWE WISI NA POMOŚCIE NAD ZALEWEM ZIMNA WODA

Opublikowano:
Autor:

KOŁO RATUNKOWE WISI NA POMOŚCIE NAD ZALEWEM ZIMNA WODA - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających na Kąpielisku ,,Zimna Woda? poza godzinami 10.00- 18.00 ? gdy trwają dyżury ratowników WOPR, pracownicy OSIR zostawili na molo koło ratunkowe, w celu ewentualnej pomocy osobom tonącym.

Co robić jeśli zauważymy tonącego?  

Jeśli jesteśmy na kąpielisku strzeżonym natychmiast należy powiadomić dyżurujących ratowników. Oni posiadają sprzęt i umiejętności do bezpiecznego wydobycia ofiary z wody.

 Do tonięcia może dojść także w miejscu, które jest niestrzeżone przez ratowników. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby (ratowników WOPR, jeśli wiemy że mają nieopodal bazę, straż pożarną lub policję).

Natomiast decyzję o natychmiastowym wyciągnięciu tonącego z wody musimy podjąć sami. Płynięcie do tonącego i bezpośredni kontakt jest dla nas wysoce niebezpieczny.

Osoba próbująca utrzymać się na powierzchni wody może uchwycić nas tak mocno, iż uniemożliwi nam wykonanie jakiegokolwiek ruchu.

Jeśli więc podejmiemy decyzję o popłynięciu do tonącego musimy pamiętać o następujących zasadach, które zwiększą nasze bezpieczeństwo:  

 1. Ratujący powinien umieć dobrze pływać. Pamiętać należy, iż musimy nie tylko dopłynąć do tonącego, ale także doholować go w bezpieczne miejsce.  

 2. Starajmy się unikać bezpośredniego kontaktu z tonącym.  

 3. Zapewnijmy sobie pomoc innych osób przebywających w tym czasie nad wodą. Jeśli jest wielu plażowiczów, a tonący znajduje się w niedalekiej odległości od brzegu, można utworzyć „łańcuch ludzi”, którzy wzajemnie trzymają się za ręce.  

 4. Jeśli dysponujemy sprzętem ratowniczym, a poszkodowany jest blisko brzegu, należy rzucić w jego kierunku koło ratunkowe z linką. Taki sprzęt umożliwia udzielenie pomocy bez wchodzenia do wody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE