Reklama

Kolejna lekcja historii - harcerze o Państwie Podziemnym

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZHP Łuków

Kolejna lekcja historii - harcerze o Państwie Podziemnym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 13 października harcerze podsumowali projekt \'Polskie Dziedzictwo - Tajne Państwo\'. Od sierpnia harcerze z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej, angażując się w kolejne przedsięwzięcia, uczyli się szacunku do historii i tradycji.

„Polskie Dziedzictwo – Tajne Państwo” to projekt, który w sposób szczególny skupiał się na Polskim Państwie Podziemnym na tle wielowiekowej historii. Wśród podejmowanych form aktywności znalazły się między innymi zajęcia na temat etosu II Rzeczypospolitej, zorganizowane podczas obozu letniego w Kamiennej Nowej nad rzeką Biebrzą czy uczestnictwo w wielu uroczystościach patriotycznych na terenie Łukowa. Szczególnie wiele zaangażowania wymagały jednak dwa przedsięwzięcia.  

24 i 25 września harcerze wyruszyli w drogę. Na trasie Łuków -  Kryńszczak – Liw – Węgrów – Zuzela – Treblinka – Łuków druhny i druhowie z Łukowa oraz Białej Podlaskiej, a także uczniowie „Kościuszki” poznawali fakty związane z bitwą pod Gręzówką w 1944 r., dzieje niemieckiego obozu zagłady, koleje życia Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Inspirującym doświadczeniem okazało się także zwiedzanie zamku w Liwie i bazyliki w Węgrowie wraz ze słynnym lustrem Twardowskiego. Objazd zakończył się turniejem wiedzy, w którym zwyciężył zespół w składzie: Anna Daniłko, Michał Kasperuk, Sandra Kasperuk, Jakub Król.  

Koniec września to kolejny konkurs. Zorganizowany został także dla uczniów I LO w Łukowie. Młodzież zmierzyła się z zadaniami dotyczącymi Polskiego Państwa Podziemnego, najważniejszych akcji partyzanckich, wybitnych postaci ruchu oporu. W wyniku zaciętej rywalizacji I miejsce zajął Bartosz Mucha, II miejsce – Grzegorz Kaczor, III miejsce – Dominik Siemionek, zaś wyróżnienia zdobyli: Michał Chudek, Aleksandra Śledź i Rafał Kościuk.  

Konkurs i cały projekt został podsumowany 13 października. Koordynatorami działań byli: hm. Michał Mojski, Agnieszka Romańczyk, Weronika Romańczyk i Anna Kozioł. Dzięki współpracy trzech partnerów: Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej, Hufca ZHP Łuków i I LO w Łukowie udało się przekazać młodym ludziom wiele cennej wiedzy historycznej, aby kształtować właściwe postawy obywatelskie.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE