reklama

Kiedy litr nie jest równy litrowi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Kiedy litr nie jest równy litrowi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościLitr na jednej stacji paliw nie jest równy litrowi na innej. Takim spostrzeżeniem podzielił się z nami Czytelnik. Co użytkownicy stacji benzynowych mogą zrobić, by nie dać się oszukać?

Do naszej redakcji zwrócił się Czytelnik, który pracuje jako kierowca. Jego zawód sprawia, że jest częstym użytkownikiem stacji paliw. Tankując w różnych miejscach, zauważył, że choć wszędzie licznik wskazuje taką samą ilość nalanego paliwa, nie wszędzie kupujący otrzymuje taką samą ilość płynu. Jak to sprawdził?  

Zatankowałem 25 litrów paliwa do baniaka. Mazakiem zaznaczyłem miejsce, do którego sięgało. Pojechałem na inną stację paliw, gdzie do tego samego baniaka nalałem też 25 litrów. Tzn. tyle pokazywał licznik. Poziom paliwa był jednak o kilka centymetrów niżej – wyjaśnia nam.  

W Głównym Urzędzie Miar postanowiliśmy sprawdzić: co może zrobić użytkownik stacji paliw w przypadku podejrzeń, że jest oszukiwany? Zapytaliśmy także czy przyrządy pomiarowe podlegają prawnej kontroli a stacje dysponują certyfikatami poświadczającymi aktualne wyniki badania? Jak się okazuje, sprawy te reguluje Prawo o miarach i zgodnie z nim przyrządy pomiarowe podlegają prawnej kontroli metrologicznej tj. legalizacji pierwotnej lub ponownej. Odmierzacze paliw ciekłych stosowane na stacjach paliw powinny posiadać ważne dowody prawnej kontroli metrologicznej w postaci świadectw legalizacji ponownej.  

Podczas legalizacji ponownej przeprowadzane jest sprawdzenie przyrządu pomiarowego. Na podstawie przeprowadzonego sprawdzenia i stwierdzenia zgodności z wymaganiami technicznymi i metrologicznymi organ administracji miar poświadcza dokonanie legalizacji poprzez wydanie świadectwa legalizacji ponownej oraz zabezpiecza, jeżeli to niezbędne, określone elementy przyrządu pomiarowego przed dostępem osób nieuprawnionych za pomocą cech zabezpieczających – wyjaśnia nam Naczelnik Wydziału Nadzoru Rynku Biura Służby Miar Głównego Urzędu Miar Michał Kolczyński.  

Okres ważności legalizacji ponownej odmierzaczy paliw ciekłych wynosi 25 miesięcy. Należy mieć na uwadze fakt, że legalizacja przyrządu pomiarowego jest dokonywana na wniosek użytkownika lub wykonawcy naprawy. Użytkownik, stosując przyrządy pomiarowe bez wymaganych dowodów prawnej kontroli metrologicznej naraża się na karę grzywny.  

By mieć pewność, że przyrządy pomiarowe na danej stacji paliw pracują właściwie i ich legalizacja jest jeszcze ważna, ma prawo żądać od właściciela lub pracownika stacji świadectwa legalizacji odmierzacza. Jeżeli mamy podejrzenia, że na konkretnej stacji nie wszystko funkcjonuje zgodnie z prawem, możemy to zgłosić odpowiednim organom administracji miar.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE