Reklama

Kazana bezprawnie zwolnił Jadwigę Grudzień z pracy. Gmina zapłaciła jej odszkodowanie

Opublikowano:
Autor:

Kazana bezprawnie zwolnił Jadwigę Grudzień z pracy. Gmina zapłaciła jej odszkodowanie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości GMINA STANIN Jadwiga Grudzień, była dyrektor Zespołu Szkół w Zagoździu, wygrała w Sądzie Pracy z wójtem Krzysztofem Kazaną. Otrzymała ponad 17 tys. zł odszkodowania za niezgodne z prawem odwołanie z funkcji dyrektora szkoły.

Sprawa ma swój finał po ponad półtora roku. Przypomnijmy:
 Krzysztof Kazana, wójt gminy Stanin, 23 maja 2018 r. odwołał ze stanowiska  Jadwigę Grudzień, długoletnią dyrektor szkoły w Zagoździu.
 Dobra ocena kuratorium
 Mieszkańcy gminy dziwili się, dlaczego dyrektor została odwołana na miesiąc przed końcem roku szkolnego. Wójt wówczas tłumaczył we Wspólnocie, że  jego współpraca z panią dyrektor nie układała się najlepiej, a sytuacja w Szkole Podstawowej w Zagoździu była niepokojąca - środowisko nauczycielskie  skonfliktowane,  były skargi  na panią dyrektor i na innych nauczycieli.
 Kuratorium  przeprowadziło w szkole kontrolę i wydało dobrą ocenę pracy Grudzień. Uzyskała natomiast negatywną ocenę pracy ze strony organu prowadzącego, czyli wójta Gminy Stanin. 

Jadwiga Grudzień podkreślała, że procedura jej odwołania nie była poprzedzona żadnym postępowaniem dyscyplinarnym, które by wykazało nieudolność, czy brak kompetencji do zajmowania stanowiska dyrektora. Nie wystąpiły też nadzwyczajne okoliczności uniemożliwiające sprawowanie przez nią funkcji kierowniczej.
 Naruszenie prawa
 W czerwcu 2018 r. Grudzień złożyła wniosek do Wojewody Lubelskiego (jako organu pełniącego nadzór nad działalnością wójta) o wszczęcie postępowania nadzorczego nad  zarządzeniem wójta Gminy Stanin w przedmiocie odwołania jej ze stanowiska dyrektora SP w Zagoździu i stwierdzenie nieważności tego zarządzenia. W sierpniu 2018 r. wojewoda  rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność zarządzenia wójta i uznał, że wójt dokonał oceny pracy Jadwigi Grudzień z naruszeniem prawa.
 - Karta oceny pracy jest niekompletna i sporządzona z naruszeniem obowiązujących przepisów. Taka ocena  nie mogła stanowić podstawy do odwołania dyrektora szkoły – wyjaśniał  wojewoda w rozstrzygnięciu.
    Wójt Kazana nie zgadzał się z  tym rozstrzygnięciem wojewody i złożył na nie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W październiku 2018 r. WSA oddalił jego skargę. W związku z tym Kazana wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od wyroku WSA. NSA oddalił kasację w czerwcu 2019 r.
 Pośpiech wójta
 Jadwiga Grudzień miała powołanie na dyrektora szkoły do 31 sierpnia 2019 r. Pomimo trwania procedury odwoławczej, która prowadzona była z inicjatywy wójta, w sytuacji, kiedy kolejne wyroki potwierdzały niezgodne z prawem odwołanie Grudzień  z funkcji dyrektora szkoły - wójt w lutym 2019 r. ogłosił konkurs na dyrektora szkoły w Zagoździu i obsadził stanowisko.
    Zasądzenie odszkodowania
 Zwolniona dyrektor wniosła pozew do Sądu Pracy w Białej Podlaskiej. Domagała się odszkodowania za zwolnienie z pracy. Wyrok korzystny dla Grudzień zapadł 23 października 2019 r.  Za niezgodne z prawem odwołanie z funkcji dyrektora szkoły  gmina musiała jej zapłacić ponad 17 tys. zł.
 W uzasadnieniu wyroku Sąd Pracy stwierdza, że roszczenia byłej dyrektor ZS w Zagoździu były zasadne i zasługują na uwzględnienie.
   - Nie budzi wątpliwości, że odwołanie powódki nastąpiło z naruszeniem przepisów dotyczących odwołania dyrektora szkoły. Potwierdza to zarówno rozstrzygniecie nadzorcze Wojewody Lubelskiego, jak i uzasadnienia wyroków sądów administracyjnych. Daje to podstawę do zasądzenia odszkodowania – czytamy w uzasadnieniu.
 Wypłata odszkodowania dla Jadwigi Grudzień przez gminę Stanin odbyła się dwóch ratach. 
Pełną kwotę Grudzień otrzymała w styczniu 2020 r.
 


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE